Ismét gondot okozhatnak a problémás hitelek?
Figyelő Online
2015.02.02 16:28
A múlt évben a 2013-ban mért 64 milliárd euró után 91 milliárd euróra nőtt a kontinensen a másodlagos hitelportfólió-piac, amely a problémás hitelek adásvételét jelenti - közölte a PwC portfólió tanácsadó csoportja, a negyedik negyedéves jelentésében, amelyet eljuttatott hétfőn az MTI-nek is.
A PwC szerint az európai másodlagos hitelportfólió-piac 2015-ben 100 milliárdosra nőhet, ebből 40 milliárd eurónyi hitelportfólió értékesítése már megkezdődött.A jelentés kiemeli: 2014-ben a kereskedelmi ingatlanhitelek határozták meg a piacot, a teljes forgalom több mint felét, 49 milliárd eurót kitéve, az előző évi 18 milliárd euróval szemben. Ezt követték a fogyasztói jelzáloghitelek, mintegy 20 milliárd euróval - ami az előző évi érték duplája.
A legnagyobb aktivitás az Egyesült Királyság, Írország és Spanyolország piacain mutatkozott, ezeknek az országoknak a bankjai jegyezték a teljes forgalom 75 százalékát.
A PwC kutatásai szerint a bankok továbbra is 2 trillió eurónyi nem kívánt hitelállománnyal rendelkeznek. Bár e hitelek többsége - a rendes üzletmenet során - újrafinanszírozásra kerül, még így is óriási mennyiség kerülhet értékesítésre. A következő években a piac várhatóan a jelenlegi tranzakciós volumenek mellett is élénk marad - véli a jelentés. Fekete Miklós, a PwC Magyarország üzleti tanácsadási csoportjának cégtársa az MTI-nek elmondta, hogy a portfóliók vételára mindenképpen névérték alatti és üzleti titok, de az ár annál magasabb, minél nagyobb a valószínűsége a kinnlevőség behajtásának.
Az értékesítés előnye - a bankok szempontjából - az, hogy felszabadul az az idő, amelyet eddig a rossz hitelek menedzselésére fordítottak. Ezt például az új hitelek kihelyezésére fordíthatják, tekintettel arra, hogy a portfóliók vételára a hitelezés bővítésére is fordítható - tette hozzá Fekete Miklós.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.