- A kormányfő tehát nem kért beleszólást?
- Minden egyes kérdéssel, ami a kormány elé kerül, érthető módon ő is foglalkozik. Így valamilyen módon a döntésből is kiveszi a részét, ez így természetes. Örülök, hogy olyan szintű beszélgetéseket tudunk folytatni vele a budai vár felújításáról, amiből látszik, hogy tisztában van azzal, miként nézett ki a vár a II. világháború előtt, mi hol működött, sőt azzal is, mi az, ami a háborús pusztítások nyomán tűnt el, és mi az, amit tudatos, tervszerű „műemlék-felújítás" címén tüntettek el a kommunizmus idején. De hadd térjek vissza a vár egészére! Miközben intenzíven dolgozunk a palota felújításának tízéves ütemtervén, a polgárvárosról sem felejtkezhetünk el, és ott vannak a felújítandó várfalszakaszok is. Sok olyan tartalmi kérdést fogalmazunk meg, amelyeknek elsősorban turisztikai szempontból van jelentőségük. Azt akarjuk, hogy olyan élő hely legyen a budai vár, ahová nagyon sokan jönnek, és lehetőleg sok pénzt költenek, ami a minőségi turizmust szolgálja. Ezt azért emelem ki, mert nagyon sokan abba az irányba akarják vinni a várról szóló diskurzust, hogy „a kormány és elsősorban a miniszterelnök a várba akar költözni." Úgy gondolkodnak erről...
- Hogy ez az egész egy nagyzási hóbort...
- Pedig szó sincs erről. Olyan beruházásokban gondolkodunk, amelyek jelentős mértékben serkentik az építőipart és a turizmust. Mindenféle kósza hírek keringenek a vár felújítása kapcsán. Éppen ma beszéltem telefonon az MTA elnökével a Zenetudományi Intézet jövőjéről. Az állam a közelmúltban szerezte vissza az Egyesült Államoktól a szomszédos épületet, az egykori Táncsics-börtönt. Ennek az udvarában, illetve az Erdélyi-bástyán nagyszabású régészeti feltárás kezdődik a kormány támogatásával. Többen azt feltételezik, hogy ezzel, illetve a kormányzati tervekkel összefüggésben mi akarjuk elköltöztetni a Zenetudományi Intézetet az Erdődy-palotából, pedig erről szó sincs. Az épület az Akadémia tulajdona, és Lovász elnök úr megosztotta velem azt a lehetséges forgatókönyvet, hogy az intézet pár év alatt az Erdődy-palotából a Teréz körútra, a Batthyány-palotába költözhet, ami nagyon jó ötlet, hiszen az a Zeneakadémia közvetlen közelében van. Ha ez megtörténik, utána lehet beszélni az állam esetleges tulajdonszerzéséről, de fontos rögzítni, nem a kormány döntése miatt fontolgatják a Zenetudományi Intézet költöztetését, hanem a gazdasági racionalitás miatt. Tehát a Polgárvárost illetően nagyon sok nyitott kérdés van, amelyekkel egyenként foglalkozunk. Még egy példát említek: a Magyar Nemzeti Levéltár mellett üresen álló teherelosztó épület a Magyar Villamos Művek tulajdona. Szeretnénk, ha a lehető leggyorsabban közvetlen állami tulajdonba kerülne, hogy abba az irányba bővíthessük a levéltárat. A teherelosztó tervezője, a Havanna lakótelep egykori megálmodója, Virág Csaba levelet írt nekem, hogy őrizzük meg az épületet ebben a formában. Nagy kérdés, hogy ez találkozik-e a magyar művészettörténész szakma, a várban élő polgárok és a magyar társadalom többségének ízlésével.
- Mikor és minek hatására döntött a kormány arról, hogy az egész várnegyedet felújítják?
- A várnegyedhez nemcsak a várfalon belüli polgárváros és a palota tartozik, hanem a várszoknyán elhelyezkedő városrész is. Első lépésben a kormány arról döntött, hogy több mint 10 milliárd forint uniós forrás felhasználásával felújítja és kibővíti a Várkert Bazárt, és egy új rendezvénytermet, valamint egy mélygarázst épít ide. Ezen túl vagyunk, átadtuk. Ugyanakkor tény, hogy a cukrászda és a delikátüzlet csak idén kezdenek majd működni az épületegyüttesben. A Várkert Bazár rekonstrukciójával párhuzamosan az állam beszállt egy magánberuházásként indult, de nem igazán működő garázsépítési projektbe. Megvette a beruházó kft-t, így a vár Naphegy felőli oldalán is folyik egy építkezés, aminek köszönhetően egy újabb 300 gépkocsi befogadására alkalmas mélygarázs jön létre a várban. Ezektől függetlenül folyamatosan napirenden van, hogy kezdeni kell valamit a vár egyéb részeivel is, hiszen a palota az egyik legvonzóbb turisztikai célpontunk lehet, és nem szabad ebben az elhanyagolt állapotban hagyni. A legutóbbi - nagyon sok szempontból vitatható - felújítás óta is eltelt sok évtized.
ÚJ FUNKCIÓT KAP A HORTHY REZIDENCIA
- Létezik forgatókönyv?
- Mivel eldőlt, hogy mindenképpen hozzányúlunk a palotához, az volt a kérdés, hogy ez milyen formában történjék meg. Egy egyszerű „tisztasági festést" csináljunk, vagy nagy ívű koncepcionális változtatást hajtsunk végre. Az utóbbi mellett maradtunk. Miniszterelnök Úr a Várkert Bazár tavaly áprilisi avatásakor arra buzdított, hogy „fel győzelemre", folytassuk a palotával. Persze tudjuk, hogy a polgárvárosban is van egy sor épület, amelyekkel valamit kezdeni kell, és ez nem lehet pusztán kerületi hatáskör. Mindezek kapcsán született kormányhatározat tavaly a Nemzeti Hauszmann Bizottság felállításáról és a Hauszmann-terv kidolgozásáról. A bizottság 2014. november 14-én ült össze először. Ezt követően az államtitkárságom is összehívott egy szűk körű szakértői stábot, amelyben folyamatos a munka: megtárgyaljuk a felújítás lehetséges irányait és készítjük a kormány számára az ütemtervet. A munkaanyagokat átbeszéljük Miniszterelnök Úrral, és részben a kormány elé is mennek. A kabinet a közelmúltban tárgyalta a lovarda visszaépítését, 2 milliárd forintot biztosítva rá. Most készül újabb szakmai előterjesztés az egykori királyi testőrségi épület rekonstrukciójáról, amiről hamarosan dönthet a kormány.
- Mi fér bele a tízéves palota-felújítási tervbe? A miniszterelnökön kívül más kormányzati egységek is felköltöznek a várba?
- Végig kell gondolni, hogy erre szükség van-e egyáltalán.
-
- Ez e pillanatban még nem dőlt el?
- Nem. Az viszont igen, hogy a palotát fel fogjuk újítani, és szinte az egész épületnek kulturális funkciót szánunk.
- Nem szolgál majd kormányzati reprezentációs célokra? Mi lesz Horthy Miklós egykori termeiből és a hajdani miniszterelnökök dolgozószobáiból?
- A Horthy által használt egykori tereket ma az Országos Széchényi Könyvtár foglalja el. Ezeket is teljesen átépítették, így ahol lehet, a rekonstrukció mellett fogunk dönteni. Ugyanakkor itt nem akarunk állami reprezentációs feladatokat ellátni. Olyan szándék sincs, hogy az egykori Horthy-lakosztályok újra lakosztályokként funkcionáljanak. De ha már erről az épületszárnyról beszélünk, fontos tudni, hogy a könyvtárat mindenképpen szeretnénk kiköltöztetni. Szeretnénk, ha az új nemzeti könyvtár a 21. századi könyvtárosi-informatikai elvárásoknak is megfelelne. Viszont az új könyvtár helyszíne még nyitott kérdés.
- A miniszterelnök, a szűkebb hivatala, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, és minden bizonnyal a Miniszterelnökség államtitkárai is fel fognak költözni, de erről majd a munkálatokat irányító Lázár miniszter úr fog dönteni.
- A tízéves palota-felújításnak mennyi a költségvetési vonzata?
- Pontos összeget nem tudok mondani, mert a tervezési szakaszban nem akarok jóslatokba bocsátkozni. Azért is óvatos vagyok, mert a nagy számokkal sokan nem tudnak mit kezdeni.
- Én 3-400 milliárdos összegről hallottam.
- Ez csak találgatás. Az előzetes költségbecslések alapján az látszik, hogy tíz év alatt százmilliárd forint fölötti összeget fogunk elkölteni. Viszont ne felejtsünk el, hogy ez a magyar építőipar számára jelent majd komoly megrendelést. Szeretnénk, ha magyar mesterek, a magyar építőipar kitűnő cégei dolgoznának a felújításon. Persze tisztában vagyunk azzal, hogy az uniós közbeszerzési szabályok milyen kötöttségeket jelentenek. De mindent meg fogunk tenni azért, hogy ezt a több mint 100 milliárd forintot elsősorban a magyar cégeknél költsük el. Ami így a magyar adófizetők számára is sokat fog hozni, hiszen munkahelyeket teremt, makroszinten pedig adó- és járulékbevételeket jelent. A Várkert Bazárnál mindenki csak azt számolta, hogy elköltöttünk már több mint tízmilliárd forintot. Egyébként uniós forrásból, ami közben közel 3 milliárd forint áfát generált, és sok ezer embernek jelentett munkát. A budai várnál ugyanezeket a szempontokat tartjuk szem előtt. Tudom, nehéz kimondani, hogy a palotára elköltünk 100 milliárd forintot, mert számolnunk kell az éhező gyerekekkel példálózó baloldali politikai demagógiával. Az Orbán-kormány megörökölte a szegénységet, de példamutatóan sokat tesz a felszámolása érdekében. Mindez azonban nem jelentheti azt, hogy nem valósítunk meg világszínvonalú beruházásokat, legyen az az állatkert bővítése a biodommal, amire 25 milliárdot szánunk, vagy új múzeumok építése, illetve a vidéki épített örökségre fókuszáló nemzeti kastélyprogram. Szerintünk tartozunk önmagunknak annyival, hogy valóban helyreállítjuk a budai várat is.
Cseke Hajnalka
NÉVJEGY L. Simon László parlamenti államtitkár (43 éves) Nős, feleségével és négy gyermekükkel Agárdon él. 1996-ban az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Tanárképző Főiskolai Karán magyar-történelem szakos tanári oklevelet, majd az ELTE Bölcsészettudományi Karán magyar nyelv és irodalom szakos középiskolai tanári végzettséget szerzett, 1998-tól PhD ösztöndíjas volt. 2008-ban a Károly Róbert Főiskola szőlész-borász mérnöki karán fejezte be tanulmányait, ezzel egy időben az Eötvös József Főiskolán kulturális menedzseri képesítést szerzett.2013 - 2014 a budai Várbazár, a Várnegyed és a fertődi Esterházy-kastély megújításáért felelős kormánybiztos 2012 - 2013 Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkár
2011 - 2012 Nemzeti Kulturális Alap elnöke
2009 - 2010 Magyar Rádió Közalapítvány Kuratórium elnökségi tagja
2006 - 2010 Fejér Megyei Közgyűlés képviselő, az Oktatási és Kulturális Bizottságának elnöke
2004 - 2010 Magyar Írószövetség titkára
1998 - 2004 Fiatal Írók Szövetségének alapító elnöke
2005 - 2013 a Pázmány Péter Katolikus Egyetem óraadó oktatója Több, mint másfél évtizedes szerkesztői gyakorlattal rendelkezik, jelenleg a Kommentár című folyóirat szerkesztőségi tagja. 2004-ben Móricz Zsigmond-ösztöndíjat, 2007-ben József Attila-díjat kapott. Eddig tizenhárom könyve jelent meg.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.