Visszafogták a kőolaj-termelést
Figyelő Online
2015.02.10 11:52
Idén januárban napi 235 ezer hordóval csökkent, és napi 94,1 millió hordóra mérséklődött a világszintű kőolaj-kitermelés - áll a Nemzetközi Energia Ügynökség (NEÜ) februári havi olajpiaci jelentésében.
A NEÜ jelentése szerint a kitermelése csökkenése ellenére még mindig erős a kínálat a kőolajpiacon. Hosszabb időnek kell eltelnie, míg az új beruházások visszaesése nagyobb hatással lesz a kitermelésre, ezért alacsony maradhat az olajár. Érezhető áremelkedés csak 2015 végén várható.2015 egészében napi 900 ezer hordóval nőhet a kőolajkereslet, az éves átlag pedig napi 93,4 millió hordó lehet.
Mivel a kereslet egyelőre alatta van a kínálatnak, ezért a NEÜ szerint, ha semmi váratlan nem történik, akkor tovább nőhetnek a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamaiban a felhalmozott tartalékok. Az OECD tartalékállománya 2,83 milliárd hordóval 1998 augusztusában érte el a csúcspontját, 2015 közepére újra megközelítheti ezt a szinten a tartalékok mérete.
A NEÜ kedden adta ki a következő öt évre vonatkozó középtávú előrejelzését is. Az előrejelzése szerint az olajárak stabilizálódni fognak, de jelentősen alatta maradnak az elmúlt három év hordónkénti 110-115 dolláros csúcspontjainak.
Az Egyesült Államokban 2020-ra tovább nőhet a kőolaj-kitermelés, miután ismét gazdaságossá válik a palaolaj-kitermelés. Oroszországban ellenben a kitermelés csökkenés várható a következő öt évben az alacsonyabb nemzetközi árak, a külföldi gazdasági szankciók és az orosz rubel gyengülése miatt.
Kedd délelőtt a nemzetközi piacokon a Brent olaj hordónkénti ára 66 centes csökkenéssel 57,68 dollárra változott, a WTI olaj hordónkénti ára 80 centet csökkent és 52,06 dollár volt.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.