India ezzel szemben képes lehet hosszabb távon fenntartani gyors növekedési ütemét, és vásárlóerő-paritáson (PPP) 2020-ra, a piaci valutaárfolyamok alapján pedig 2035-re 10 trillió dolláros gazdasággá válni. Ez azonban függ attól, hogy képes-e folyamatos fejlődést elérni az infrastrukturális beruházások, az intézményi reformok, valamint a teljes népesség oktatási szintjének emelése terén - áll a tanulmányban.
Helycserés támadások
Az olyan feltörekvő gazdaságok, mint Indonézia, Brazília és Mexikó 2030-ra akár az Egyesült Királyságot vagy Franciaországot is megelőzhetik; amennyiben Indonézia folytatja növekedésbarát politikáját, 2050-re a világranglista negyedik helyére kerülhet. Nigéria, Vietnam és a Fülöp-szigetek gazdasága felpöröghet, 4,5-5,5 százalékos átlagos éves növekedési ütemmel. Ázsiában Malajzia érdemel még említést: a szigetország 4 százalékos éves várható növekedése várhatóan meghaladja Kína 3,5 százalékos várható növekedési ütemét. Utóbbihoz hasonló mértékben bővülhet a kolumbiai gazdaság.
Nagy vesztes Japán, amely a vizsgált 32 ország közül a leglassabb lehet, főként a folyamatosan csökkenő népesség miatt. Ezáltal a 2050-ig tartó időszakban az ország a negyedik helyről a hetedikre csúszhat. Az európai gazdaságok helyezése szintén romló tendenciát mutat, a számítások szerint csupán 1,5-2 százalékos éves növekedéssel. Kivételt Lengyelország jelenthet, átlagos növekedési üteme hosszú távon várhatóan Oroszországot is meg fogja előzni.
„Európának össze kell szednie magát, ha nem akar lemaradni a globális gazdasági erőviszonyok történelmi léptékű átrendeződésében, mely az ipari forradalom előtt jellemző ázsiai vezetésű világgazdasági szerkezethez tér vissza. Az Egyesült Államok számára nem ennyire kritikus a helyzet, feltéve, hogy képes megőrizni globális technológiai vezető szerepét" - mondja John Hawksworth.
Mit tegyenek a terjeszkedő vállalkozások?
A PwC szakértői szerint a 2000 és 2012 közötti növekedési ütemek a főbb feltörekvő gazdaságokban gazdasági akadályok és intézményi hiányosságok következtében nehezen fenntarthatók. Az üzleti tervekben és befektetési értékelésekben érdemes némi lassulással számolni. Az Afrika szubszaharai térségében stratégiai beruházásokat megvalósító nagyvállalatok az infrastruktúra fejlesztése révén járulhatnak hozzá az ottani gazdaságok növekedéséhez. Ide tartozhat például a technikai támogatás, illetve helyi kormányok számára nyújtott tanácsadás a vállalatirányítás, a pénzügypolitika és a szellemi tulajdonhoz fűződő jogok védelme terén. Emellett érdemes lehet a társadalmi és gazdasági infrastruktúra (iskolák, utak, vasutak, energia- és vízhálózatok) kiépítésébe is beruházni, ahol ezek kulcsfontosságúak a társaság hosszú távú sikere szempontjából.
Ami az Észak-Amerika és Európa fejlett piacait illeti, azok ugyan mindössze 2 százalék körüli növekedésükkel, de még évtizedekig jelentős szerepet fognak játszani a világgazdaságban. Az elemzés szerint 2050-ben az átlagos egy főre eső jövedelem (PPP alapon) még mindig csak az egyesült államokbeli átlag 40 százaléka lesz Kínában, illetve negyede Indiában. Politikai és intézményi erősségeiknek köszönhetően a fejlett országok üzleti szempontból általában továbbra is kedvezőbb és alacsonyabb kockázatú gazdaságok maradnak.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.