Új versenytársra számíthat a Ford, a General Motors és a Tesla. A Szilícium-völgy egyik titkos üzemében az Apple az okosautó, az úgynevezett iCar építésén dolgozik. Ha az Apple azt akarja, hogy a fogyasztói biztonságosan használják az iPhone-jaikat vezetés közben, miért ne építhetne egy ehhez kompatibilis autót?!
Izgalmas kihívás ez egy 700 milliárd dollár tőzsdei értékű vállalatnak, melynek kreativitása határtalan és soha nem lehet tudni, mibe kezd bele legközelebb. Elemzők szerint az Apple nagy eséllyel válhat a világ első trillió-dolláros vállalatává.
Azonban kevés figyelem irányul a gyártás során felhasznált ásványokra és fémekre, melyek a vállalat gyenge pontjának tekinthetők. Az elektronikus eszközök gyártása számos fém felhasználását igényli. Egy átlagos okostelefon előállításához a periódusos rendszer 40 elemét használják fel - vagyis megközelítőleg a felét a természetben megtalálható 90 elemnek. Tavaly összesen 2,5 milliárd dollár értékű aranyat és ezüstöt használtak fel új okostelefonokhoz.
Az Apple óriási erőfeszítéseket tett, hogy megtudja, honnan származnak az általa felhasznált fémek. A nemrégiben nyilvánosságra hozott jelentése is erről tanúskodik. A vállalat közzétett egy listát az ellátási láncában szereplő kohókról és finomítókról, ezzel kiszűrve a szállítók egy részét. A kérdéses fémekről korábban is végeztek felméréseket, akkor csak 4 fémre koncentrálva - melyek a Kongói Demokratikus Köztársaságból származtak, a többiről senkinek sincs információja.
Napjainkban a fémek jelentős részét újrahasznosított e-hulladékból vonják ki. Sokan azt hiszik, hogy a városok a jövő bányái a sok fellelhető használt elektronikai termék miatt, melyekből fontos fémeket lehetne kivonni.
Ez még a jövő zenéje, egyelőre a jelen miatt kellene aggódnunk -
figyelmeztet Daniel McGroarty, a Fehér Ház korábbi biztonságpolitikai tanácsadója a RealClearWorld portálon. Vegyük példának az elektronikai hulladéktelepként ismert dél-kínai Guiyut, ahol az elektronikai hulladékok káros vegyületei bekerülnek a levegőbe és a termőföldön keresztül a megtermelt élelmiszerekbe. Bár az e-hulladékok exportálása illegális, mégis létező jelenség, évente több mint 30.000 tonna nehézföldfémet csempésznek ki Kínából.
Létezik egy másik, biztonságos és környezetbarát megoldás is. Az USA új bányákat nyithatna és a fémek jelentős része származhatna innen. Azonban az illetékes hatóságok nem mutatnak hajlandóságot a probléma megoldását illetően. Sőt az elektronikai készülékek eladásától függő csoportok tiltakoznak a leghangosabban az USA-beli új bányanyitás ellen.
Az Apple által felhasznált nyersanyagok jelentős hányada nem az USA területéről származik, de erről szinte szó sem esik, pedig amíg más országok erőforrásait használják fel, addig a termékeken is azt kellene feltűntetniük.