Figyelő Online
2015.03.14 07:00
SZABADKERESKEDELMI TÁRGYALÁSOK - Magyarországnak elsősorban defenzív érdekei fűződnek a transzatlanti szabadkereskedelmi és befektetési megállapodáshoz (TTIP), amivel szemben intenzív árnyékbokszolást folytatnak az európai előírások felvizezésétől tartó civil szervezetek.
Amikor másfél évvel ezelőtt belevágtak minden idők legambiciózusabb szabadkereskedelmi és befektetési megállapodásának (Transatlantic Trade and Investment Partnership - TTIP) kitárgyalásába, az Európai Unió és az Egyesült Államok illetékeseinek még fogalmuk sem volt arról, hogy mekkora darázsfészekbe nyúlnak. A példátlan mértékű piacnyitás vélt negatív következményeitől megrettenve európai civil szervezetek összehangolt kampányt indítottak a projekt ellen. A grandiózus terv mögött a multinacionális cégek mérhetetlen profitéhségét szimatolják, és attól tartanak, hogy mindennek főleg az Atlanti-óceán innenső oldalán az egyszerű állampolgárok isszák majd meg a levét.
„A TTIP olyan akár a trójai faló. A végén majd rájövünk, hogy az élelmiszerbiztonsági, a környezetvédelmi és a munkajogi előírások felvizezését eredményezi majd, és feláldozza a demokratikus jogokat a társaságok érdekeinek oltárán" - formált egy eléggé sommás véleményt Paul de Clerk, az egyik legnagyobb környezetvédelmi hálózat, a Föld barátai nevű szervezet vezetője. Az egészben az a legfurcsább, hogy a kritikusok ritkán a tények, inkább feltételezések alapján esnek neki a transzatlanti szabadkereskedelemnek. Az eddigi nyolc tárgyalási fordulóban ugyanis még egyetlen fejezetről sem született szöveges megállapodás, aminek a tartalmát bírálni lehetne. Cecilia Malmström kereskedelmi biztos és kollégái pedig unos-untalan cáfolják a leggyakoribb TTIP-félelmeket. Köztük azt, hogy a kormányok az egyezmény következtében elveszítik majd szabályozási függetlenségüket, privatizálniuk kell a közszolgáltatásokat, és ki kell tárniuk a kaput az amerikai génmódosított termékek, vagy a hormonkezelt marhahús előtt.
NÉMET ELŐNY
Ám minél jobban cáfolja Brüsszel ezeket az állításokat, annál kevesebben hisznek neki. Különösen érvényes ez a német nyelvű tagállamokban ahol alapvetően a globalizációval szembeni ellenérzései miatt a társadalom nagyobb része nem támogatja az alku nyélbe ütését az amerikai kormányzattal. Egy néhány napja közzétett felmérés szerint Ausztriában például a megkérdezettek mindössze 9 százaléka állt a TTIP oldalán. A politikai hangulat megváltozása már eddig is egy sor szokatlan lépésre indította az Európai Bizottságot. Az EU amerikai félnek átadott tárgyalási pozíciói például a földi halandók számára is elérhetők az intézmény honlapján. A közvélemény formálásában fontos szerepet játszó Európai Parlament tagjai is hozzáférhetnek - az amerikai pozíciókon kívül - lényegében minden tárgyalási dokumentumhoz.
Részletek a Figyelőben!
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.