Izrael újraindította a gázai gyümölcs- és zöldségfélék importját
Figyelő Online
2015.03.12 13:40
Közel nyolc év szünet után az izraeli hatóságok engedélyezték a Gázai övezetben termesztett gyümölcs- és zöldségfélék importját.
A zsidó állam azt tervezi, hogy havonta 1200 tonna gyümölcsöt és zöldséget vásárol gázai termelőktől. Az első szállítmány, mintegy 27 tonna paradicsom és öt tonna padlizsán csütörtökön érkezik Izraelbe. A palesztin fél üdvözölte az izraeli döntést. Mindazonáltal jelezte, hogy az engedélyezett mennyiség messze elmarad az embargó meghirdetése előtti, havi 3000 tonnás szinttől.
A palesztinok tonnánként 770 dolláros bevételre számíthatnak. Izrael már korábban engedélyezte, hogy a Gázai övezetből Izrael területén keresztül gyümölcs- és zöldségféléket szállítsanak Ciszjordániába, illetve gázai termelők traktorokat hozzanak be Izraelen keresztül. Amellett, hogy a palesztin gazdaságot támogatja, a gázai agrártermékek importjának engedélyezésével Izrael csökkenti a saját termelésben a szombatév miatt keletkezett hiányt is. A zsidó vallás előírásai szerint ugyanis a földet hétévénként egy évig parlagon kell hagyni, ez az év pedig tavaly ősszel kezdődött el.Izrael azt követően vette blokád alá a Gázai övezetet, hogy a Hamász palesztin radikális szervezet 2007 júniusában átvette az ellenőrzést a terület felett.
A gazdasági embargó következményeként jelentősen romlottak az övezetben élő mintegy 1,8 millió palesztin életkörülményei, a lakosság több mint fele az ENSZ élelmiszersegélyeinek köszönheti a túlélést. A zsidó államra erős nemzetközi nyomás nehezedett, hogy enyhítse a gázai blokádot, miután tavaly hat éven belül második alkalommal háborút vívott a Hamásszal.
A fegyveres cselekmények súlyos pusztítást okoztak a Gázai övezetben, több mint százezer palesztin vált földönfutóvá.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.