Már áprilisban szigorodhat a brókertörvény
Figyelő Online
2015.03.13 09:40
Áprilisban kerülhet az Országgyűlés elé a befektetési vállalkozások szabályozását szigorító törvény tervezete, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) javaslata szerint gyakoribbak lennének az ellenőrzések és emelnék a bírság maximális összegét is - mondta Orbán Gábor adó- és pénzügyekért felelős államtitkár pénteken a Kossuth Rádió 180 perc és az M1 Ma reggel című műsorában.
Az NGM csütörtökön bocsátotta társadalmi egyeztetésre a jogszabály tervezetét, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pedig szintén aznap közölte: több jogszabály-módosítást indítványoz a pénzügyi ellenőrzés szigorítása és a befektetők védelmének erősítése érdekében.Orbán Gábor pénteken emlékeztetett arra, hogy a nemzetgazdasági tárcánál év eleje óta dolgoznak a jogszabályon, ami időszerűnek bizonyult.
A tervezett változtatások között említette, hogy öt helyett három évente legyenek ellenőrzések, emellett a Befektető-védelmi Alap önrész szabályozásán is szeretnének módosítani, növelni szeretnék a védett összeghatárt, és pontosítanák a jó üzleti hírnév fogalmát.
Az államtitkár szólt arról is, hogy a vezetőknek személyes vagyonukkal kellene felelniük, és fel kellene emelni a maximális bírság összegét. Orbán Gábor kifejtette: az MNB jelenleg nem vizsgálja a könyvvizsgáló cégeket, a közfelügyelet az NGM-ben van, és tavaly a könyvvizsgálók csaknem fele el is bukott a vizsgálatokon, így ezen a területen is javasoltak változtatásokat.Elmondta, hogy az MNB helyszíni ellenőr alkalmazását is javasolja, ezt össze kell hangolni a többi jogszabállyal, ezért van az egyeztetési folyamat.
Orbán Gábor szerint arra is figyelni kell, nehogy annyira megszigorítsák a rendszert, hogy a külföldi befektetési szolgáltatók nyerjenek teret a magyarországi piacon, "mert akkor végképp elveszítjük annak lehetőségét, hogy szabályozzuk azokat a szolgáltatókat, amelyek a magyar emberek pénzével ügyködnek" - fogalmazott.Jelezte: azt is el kell kerülni, hogy a befektetési vállalkozások párhuzamos informatikai rendszereket működtessenek.
Világossá kell válnia, ki a tisztességes, és ki az, aki nem jogkövető magatartást folytat a piacon - emelte ki Orbán Gábor. Hozzáfűzte: a mostani "tisztulás" lehetővé teszi, hogy egy átfogó ellenőrzés keretében elkülönítsék azokat a cégeket, amelyek nem működnek tisztességesen. "A végén egy kóser pecsétet kapnak a cégek", a szabályozást pedig azért kell szigorítani, hogy a vállalkozások ezután se "térhessenek rossz útra" - fogalmazott Orbán Gábor.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.