A terrorveszély elleni fellépésről tanácskoznak a tagországok vezetői
Figyelő Online
2015.03.20 14:44
Az Európa szomszédságában kiéleződött konfliktushelyzetekről és a megnövekedett terrorfenyegetettségről tanácskoztak pénteken, brüsszeli csúcstalálkozójuk második, záró napján az EU-országok állam-, illetve kormányfői.
A Földközi-tenger déli partján fekvő országokban az utóbbi időben számottevően romlott a biztonsági helyzet. Líbiában nyílt hatalmi harc dúl - időnként fegyverek bevetésével - a mérsékelt erők és az iszlámista radikálisok között, ám a minapi véres tuniszi merénylet arra utal, hogy a térségben általános jellemzővé vált az instabilitás.
Az EU-csúcsot záró sajtótájékoztatóján Angela Merkel német kancellár azt mondta, hogy Líbiában nyugtalanító mértékben megnövekedett az Iszlám Állam nevű terrorszervezet jelenléte. Az észak-afrikai ország "Európára nyíló határnak" számít, és ha az ottani problémákat nem sikerül megoldani, akkor Európa "bajban lesz" - vélekedett.
Donald Tusk, az EU-országok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács lengyel elnöke azt hangsúlyozta a találkozót záró sajtótájékoztatón, hogy az észak-afrikai biztonsági helyzet problémái nem oldhatók meg rövid távon. Tusk méltányolta az Olaszország által vállalt kezdeményező szerepet az európai erőfeszítések összehangolására.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.