brusszel


Döntött a kormány: jönnek a megszorítások Horvátországban

Figyelő Online
2015.03.26  11:59   
mail
nyomtatás
A szűkebb kormány megvitatta és elfogadta azokat a költségvetési intézkedéseket, amelyek 1 milliárd kunával (41 milliárd forinttal) csökkentik az állami kiadásokat, a tervezetet pedig az Európai Bizottságnak is elküldte – közölte a Poslovni Dnevnik horvát gazdasági napilap csütörtökön.
A kabinet 187 ügynökségnek, intézetnek, alapnak és más állami tulajdonban lévő jogi személynek - amelyek évente 70 milliárd kunájába (közel 3 ezer milliárd forint) kerülnek a horvát adófizetőknek -, csökkenti a kiadásait.

A fent említett hivatalokban mérsékli a bérpótlékokat, a jutalmakat, a karácsonyi pénzeket és egyéb extra juttatásokat. Egyes esetekben meg is vonja őket. Egy mélyreható elemzés szerint, a közhivatalokban hét alkalmazottra egy vezető állású személy jut.

A jelentés kiemeli a horvát munkaügyi hivatalt (Regos), ahol 17 főnökre 41 alkalmazott van beosztva, de vannak olyan ügynökségek is, ahol két alkalmazottból az egyik vezető, a másik beosztott. A bértáblázat kiegyenlítésével és a juttatások csökkentésével a kormány az elemzés szerint 187 millió kunát (7,5 milliárd forintot) spórol meg évente.

A Vecernji List horvát nailap úgy értesült, hogy több összevonás is várható: így például összevonják a közszolgálati televíziót (HRT) és a hírügynökséget (HINA), és mindössze 13, az Európai Unió miatt szükséges intézetet és ügynökséget tart meg a kormány, a többi 38-at egyesíti.

Az Európai Bizottság február végén a rendelkezésére álló legszigorúbb ellenőrzéssel fenyegette meg Horvátországot, ha Zágráb májusig nem nyújt be egy olyan meggyőző nemzeti reformprogramot, amely elég ambiciózus ahhoz, hogy meggyőzze a bizottságot.

Az Európai Bizottság 102 oldalon fejtette ki, hogy Horvátországban jelentősen megnőtt a versenyképesség gyengülésének kockázata, továbbá, hogy az elmúlt években kimagaslóan megemelkedett a külső adóssága és az államháztartás hiánya.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.