brusszel


Kínai lufi kidurranása fenyeget

Figyelő Online - Gáthy Gergely
2015.03.28  09:17   
mail
nyomtatás
Kína gazdasági növekedése lelassult éves szinten „pusztán" 7,5 százalékra - ez a mérték hasonlít a kilencvenes években tapasztaltakhoz, ám jócskán elmarad a kétezres évek közepén teljesítettől. Az igazi problémát azonban nem a lenyűgöző dinamika elvesztése, hanem egy kínai befektetői buborék pusztítása jelenti - tárgyalja a Fehér Ház gazdasági tanácsadói által közzétett 2015-ös jelentés.
Komoly aggodalomra ad okot az a hitelpiacon kialakult buborék, amelynek a kidurranását talán épp most szenvedi meg Kína. Kínát a nagyságrendileg hasonló méretű gazdaságokkal (USA, EU) összehasonlítva látható, hogy az elmúlt 6-7 évben jelentős ugrás következett be a hitelállományában, így a feltörekvő gazdaságok közül nem csak GDP rátájával, hanem magas adósságállományával is kiemelkedik.

Kína gazdasága 2014 utolsó negyedévében végül éves szinten 7,3 százalékos növekedéssel zárt, amely elmarad a 2011 végén látott 9,2 százalékos teljesítménytől. A Nemzetközi Valutalap, valamint a Világbank éves előrejelzésében egyaránt 7,5 százalékos növekedést prognosztizál a kínai gazdaságnak erre az évre.

Úgy tűnik, jelenleg Kína nehezen tudja elfogadni lassuló növekedési mutatóját. Erre hívta fel a figyelmet Xi Jinping kínai elnök is, aki szerint most kiemelten fontos a higgadtság megőrzése, és országának az új, megváltozott körülményekhez mielőbbi alkalmazkodását sürgette. Külön gondot okoznak a hitelállomány növekedésében, az úgy nevezett árnyék bankrendszer által végrehajtott (kormányzati szabályozást mellőző) banki ügyletek. Részben ebből kifolyólag Kínának sokkal jelentősebb ütemben emelkedik a hitelállománya 2008 óta, mint sok fejlett országnak. Kezdetben a világszerte foganatosított válságkezelő lépések javulást hoztak, ám a 2012-ben kiújult hitelezési bumm újra a felszínre hozta a szabályozatlanságból fakadó aggodalmakat. A kormányzat reagálásának köszönhetően 2014-ben már csökkenésnek indultak az ingatlanárak, még a nagyobb és tehetősebb városokban is, ám az építőiparban tapasztalható folyamatos túlhevülés hatásai akár az egész gazdaság növekedését negatívan befolyásolhatják, és pénzügyi instabilitáshoz vezethetnek.

Kína gazdasági növekedésének lassulása globális következményekkel járhat, különös tekintettel a többi BRICS országra. Ha Kínában a kereslet tovább redukálódik, az a kereskedelmi partnereinek exportját is visszaveti, amely még akár a feltörekvő országok növekedését is letörheti.
Kapcsolódó cikkek
Conversable Economist
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Trump harca

Egyelőre nem sok sikert könyvelt el a tabudöntögető új amerikai elnök, ami a gazdaságélénkítési tervére is árnyékot vet.

Mankó a hitelzűrzavarban

Fogyasztóbarát bankkölcsön

Bankból a katedrára

Rekordszámú gyereket sikerült elérni az idén a pénzügyi tudatosságra nevelő programmal.

A nagy meglepetés

Lakossági állampapír-vásárlás

top200