brusszel


Megszólalt a megkorbácsolt szaúd-arábiai blogger

Figyelő Online
2015.04.07  08:08   
mail
nyomtatás
2014-es elfogása óta először nyilatkozott a médiának az a szaúd-arábiai blogger, akinek a fő bűne egy olyan online vitafórum létrehozása volt, ahol az emberek az országot érintő politikai és társadalmi kérdésekről írhattak - írja a Süddeutsche.de. Badawit a börtönbüntetés mellett 1000 korbácsütésre ítélték, ami ellen januárban Budapesten is tüntettek az Amnesty International aktivistái.
„Csodával határos módon túléltem az első ötven korbácsütést"- nyilatkozta Raif Badawi, akit ugyan 1000 korbácsütésre ítéltek eredetileg, ebből azonban „csak" ötvenet kapott meg eddig. A bloggert még 2012-bentartóztatták le, ítéletet azonban csak 2014 májusában hoztak. Badawinak sikerült elküldenie egy levelet a börtönből, amiben részletezi a kínzása körülményeit. Leírása szerint megkorbácsolását rengeteg ember nézte végig, akik körülötte álltak, és végig Allahhoz imádkoztak. „És ezt az embertelen büntetést azért kaptam, mert el mertem mondani a véleményem"- írta Badawi a levelében.

Badawit egyébként január 9-én korbácsolták meg először, ami ellen számos emberi jogi szervezet és nyugati kormány is próbált fellépni - egyelőre sikertelenül. Eredetileg azt tervezték a börtönben, hogy minden héten újabb ötven korbácsütést kap, ezt azonban a rossz egészségügyi állapota miatt megszakították.

Résztvevők az Amnesty International Magyarország Raif Badavi szaúd-arábiai emberi jogi aktivista megkorbácsolása elleni tüntetésén a budapesti Erzsébet téren 2015. január 16-án.

Felesége, Ensaf Haidar jelenleg kanadai száműzetésben él, és onnan küzd férje kiszabadulásáért. A német Spiegel magazinnak azt nyilatkozta, „a férjem nagyon rosszul van, túl magas a vérnyomása, és lelkileg is nagyon meg van gyötörve".

Badawiról egy könyvet is írtak, ami április elsején kerül a könyvesboltok polcaira. Ebben olvashatóak lesznek azok a blogbejegyzések, amelyek börtönbe juttatták, és nyíltan vall benne a szekuláris szaúdi társadalomról is, sőt az a levél is olvasható majd, amelyet Badawi a börtönből írt. Badawi és a felesége azt remélik, hogy a könyv még nagyobb nyilvánosságot hoz majd, és végül nemzetközi nyomásra kiengedik a börtönből.

Németország már jelezte is a támogatását, Sigmar Gabriel tartományi gazdasági miniszter már beiktatott programjába egy szaúd-arábiai látogatást, ahol a 31 éves Badawi elengedését sürgeti majd. A szaúdi kormány reakciói mindenesetre nem mutatnak hajlandóságot az idő előtti elengedésre, így félő, hogy Badawinak 10 évet kell ülnie. Az sem kizárt, hogy újra bíróság elé viszik az ügyet, és halálbüntetést szabnak ki rá.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200