brusszel


A Shell baráti felvásárlási ajánlatot tett a brit BG Groupra

Figyelő Online
2015.04.08  11:50   
mail
nyomtatás
A Royal Dutch Shell brit-holland olajipari cég baráti felvásárlási ajánlatot tett kisebb riválisára, a BG Group brit multinacionális vállalatra.
A két cég szerdán közös közleményben tudatta, hogy a Shell 47 milliárd font sterlingért (mintegy 64 milliárd euróért, 19 223 milliárd forintért) megveszi a BG-t, ami részvényenként 1350 pennys (mintegy 5521 forintos) árat jelent.

Ez az ajánlat megközelítőleg 52 százalékos felárat jelent az utóbbi 90 tőzsdei kereskedési nap forgalommal súlyozott átlagárához képest. Az utóbbi több mint egy évtized legnagyobb szabású fúziójának hírére reagálva a BG Group árfolyama több mint 40 százalékkal emelkedett, míg a Shell 2,2 százalékkal gyengült a londoni tőzsde nyitása után.

A rivális BP brit olajcég árfolyama 4,5 százalékkal ugrott meg.

A két vállalat igazgatótanácsa már megállapodott a felvásárlás részleteiről, így a BG Group részvényesei készpénzt és Shell-részvényeket kapnak. Az ügylet lezárultával az egyesült vállalatban a BG Group részesedése 19 százalék lesz. "Az eredmény egy versenyképesebb és szilárdabb alapon álló vállalat lesz minden részvényesünk számára a jelenlegi, az olajárak erős változékonyságával jellemezhető környezetben" - fogalmazott Jorma Ollila, a Shell elnöke.

A két vállalat jól kiegészíti egymást. Az egykori British Gas utódja, a 25 országban működő BG Group multimilliárdos projektekkel jól beágyazódott Ausztráliában, Brazíliában, Kelet-Afrikában, Kazahsztánban és Egyiptomban, jelentős cseppfolyósított földgáz üzletágat épített ki és élen jár a mélytengeri földgázkitermelésben is.

A keddi tőzsdei záróérték alapján a BG piaci tőkeértéke 46 milliárd dollár, a Shellé pedig 202 milliárd dollár. Összeolvadásukkal csökken lemaradásuk a világ legértékesebb olajipari cégéhez, a 360 milliárd dolláros piaci kapitalizációval rendelkező amerikai ExxonMobilhoz képest.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200