brusszel


Mi juthat az M4-es sorsára?

Figyelő Online
2015.04.10  07:00   
mail
nyomtatás
Az alföldi sztráda mellett más közlekedési nagyprojektek uniós jóváhagyása is hiányzik, így még összesen 330 milliárd forint támogatásért aggódhat a kormány.
Nem a kartellgyanú, hanem a Szolnok térségében épülő sztráda megalapozottsága nem felelt meg Brüsszelnek. A 150 milliárdos fejlesztéssel egy olyan sztrádaszakaszt alakítana ki a kormány, amely hosszú évekig nem kapcsolódna a gyorsforgalmi hálózathoz. Ráadásul a teljes hossz kiépítése minimum kétséges volt az előtt is, hogy a kabinet leállíttatta az építkezést Abony és Fegyvernek között. A fejlesztés ráadásul már meglévő elkerülő utakat kerülne el: Abonyt s Szolnokot sem terheli már a 4-es főút, ahogy Törökszentmiklóst sem. Egy része 2x2 sávos, és az elkerülőkön részben külön szintű csomópontok is épültek már. Ezek fényében nagyon nehéz lehetett az előkészítés költségei nélkül is 111 milliárdos fejlesztés gazdasági ésszerűségét alátámasztani. (Azóta ráadásul egy kormányhatározat 129 milliárdra emelte a keretösszeget.)

Az Európai Unió szabályai szerint minden 50 millió eurót, tehát nagyjából 15 milliárd forintot meghaladó projekt nagyberuházásnak minősül, és ezekhez az EB jóváhagyása is kell. Ez nem egyszerű formalitás, s nem is tetszik-nem tetszik alapon dől el. Összetett szabályrendszere van: el kell készíteni egy támogatási kérelmet, ami a műszaki részletek mellett költség-haszon elemzést is tartalmaz. Ez segít eldönteni, hogy az adott fejlesztés megtérülő beruházás-e. Ha mindenképpen ilyen - például az útdíjaknak köszönhetően -, akkor nincs szükség támogatásra, hiszen piaci alapon is finanszírozható. Csak akkor ad pénzt az unió, ha társadalmilag megtérülő, de szükséges a dotáció. A számítások adják ki a támogatási intenzitást, hogy végül a fejlesztés mekkora részét fizeti az EU.


A Figyelő 2015.04.09-i számából az is kiderül, melyik fejlesztések várnak még uniós jóváhagyásra, és miért húzódik akár évek óta ennek megadása.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200