brusszel


Új pakli, új leosztás

Figyelő Online
2015.05.03  14:00   
mail
nyomtatás
GÁZPÓKER - Moszkva úgy tűnik eldöntötte, hogy kikapcsolja Ukrajnát a gáz tranzitból. Innen kezdve bármi és annak az ellenkezője is megtörténhet a gázpiacon.
Alekszej Miller Gazprom-vezér áprilisban Alekszisz Ciprasz görög kormányfővel találkozva gyakorlatilag megzsarolta Európát. Jelezte, hogy ha 2019-ig nem építik meg a görögországi elosztótól saját vezetékrendszerüket az EU-országok irányába, akkor az EU az orosz gázszállítások drasztikus csökkenésével számolhat. Miller azt mondta, hogy a 2009-ben kidolgozott és aláírt, tíz évre szóló orosz-ukrán gázmegállapodást a Gazprom tiszteletben tartja. Kijevet ezzel az oroszok feltehetően végérvényesen kiiktatják az orosz gáz európai tranzit-országa szerepéből, komoly csapást mérve ezzel Ukrajna gazdaságára. Ha nincs orosz gáz-tranzit, a több mint tízezer kilométeres, hatalmas ukrán tranzit-gázcsőhálózat értelmét veszti. Ukrajna kikapcsolása azt jelenti, hogy az Oroszországot és Németországot összekötő, Északi Áramlat és a Lengyelországon át nyugatra tartó Jamal gázvezeték kivételével 2019 után orosz gáz nem jöhet az EU-ba, csak a Déli Áramlat utódaként emlegetett, Oroszország (Fekete tenger) - Törökország - Görögország útvonalon, a Török Áramlat nevű tervezett vezetéken. Kulcskérdés, hogy megépülhet-e a Török Áramlat?

ATHÉN VERGŐDIK
A Gazprom-főnök arra is utalt, hogy Oroszország várhatóan egy konzorcium tagjaként kétmilliárd eurót ad Görögországnak, hogy lefektesse a Törökország felől érkező gázvezeték görög szakaszát. Beleértve az elosztó-állomást, amelytől mai ismereteink szerint két irányban haladhat tovább a gáz. Északra, Macedónián, Szerbián át Magyarországra, a másik ág pedig az Adriai tenger alatt Olaszországba. Moszkvai források szerint ezúttal Oroszország ki fogja kerülni az EU harmadik, a gázpiac liberalizálását szolgáló energiacsomagjában rejlő csapdát, és különválasztja a vezeték üzemeltetését a benne szállított gáz értékesítésétől, hozzáférést adva az EU gázkereskedőinek.

Részletek a Figyelőben!
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.