A franktól szenved a svájci ipar
Figyelő Online
2015.05.04 16:42
A svájci feldolgozóipar teljesítménye a negyedik egymást követő hónapban esett vissza áprilisban, mivel a svájci frank erősödése miatt csökkent az új megrendelések és így a foglalkoztatottak száma is a szektorban, de a gazdaság egészében véve elkerüli a recessziót - derült ki a hétfőn közzétett új adatokból.
A Svájci Beszerzési és Készletezési Társaság (SVME) és a Crédit Suisse pénzügyi csoport által számított beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított értéke 47,9 pont lett áprilisban, ugyanannyi mint az előző hónapban.
Egy évvel ezelőtt még 55,2 ponton állt a feldolgozóipari BMI értéke. Azóta, hogy a svájci jegybank január közepén váratlanul feladta a frank 1,20 eurós árfolyamküszöbét, a beszerzésimenedzser-index értéke 48 pont körül mozog, a növekedést és a visszaesést egymástól elválasztó 50 pontos határ alatt.
A gazdasági recesszió azonban kevéssé valószínű: a BMI számításának 1995-ös kezdete óta négy kivétellel a 48 pont körüli értéket mindig a bruttó hazai termék növekedése követte. Az alindexek közül a termelési mutató 3,1 ponttal 52,9 pontra emelkedett, a megrendeléseké viszont 1,3 ponttal 46,7 pontra süllyedt. A foglalkoztatottság mutatója 1,5 ponttal 42,1 pontra, a 2009-es pénzügyi világválság óta a legalacsonyabb szintre csökkent.
Az árfolyamküszöb eltörlése miatt a svájci vállalatok arra kényszerültek, hogy csökkentsék áraikat versenyképességük megőrzésének érdekében - mutatott rá az ország vezető gazdaságkutató intézete, a zürichi Konjunkturforschungsstelle (KOF) múlt heti jelentésében. Mindazonáltal a kutatóintézet javította az idei évre vonatkozó gazdasági előrejelzését: kis növekedésre számít 2015-ben, miután a tavalyi év egy részében enyhén visszaesett a svájci gazdaság teljesítménye. A svájci kormány ugyancsak arra számít, hogy a frank erősödése nem vezet súlyos gazdasági válsághoz.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.