brusszel


Senki nem akarja bántani a magyar bevándorlókat

Figyelő Online
2015.05.16  07:00   
mail
nyomtatás
SCHÖPFLIN GYÖRGY - A brit választásokon előjött bevándorlási kérdés azt jelzi, hogy a nemzeti érzést nem szabad elnyomni egyetlen országban sem. Ha David Cameron népszavazást ír ki az EU tagságról és az Egyesült Királyság kilép, akkor Skócia leválik és önállóan törekedne az Unióba - nyilatkozta lapunknak a fideszes Európa parlamenti képviselő.
- Ön szerint a magyar kormánynak miért örvendetes fejlemény, hogy David Cameron lett ismét az Egyesült Királyság miniszterelnöke?
- Orbán Viktor miniszterelnök valóban kifejezte örömét, mindazonáltal Európai Néppárt, tehát a mérsékelten jobboldali erőket, így a Fidesz-t is tömörítő pártcsoport köreiben erősen megoszlanak a vélemények.

- Miért felhős a kapcsolat a konzervatív európaiak és a konzervatív brit párt közt?
- David Cameron sok borsot tört a nyugat-európai konzervatív vezetők orra alá, amíg a tory-k, a brit konzervatívok az Európai Néppárthoz tartoztak, majd önkényesen ki is lépett a pártból. Akkoriban Merkel és Sarkozy, a két emblematikus európai jobboldali vezető kemény szavakkal ment neki Cameronnak, aki szerintük gyengítette az európai konzervatívok egységét.

- Már csak azért sem igazán érthető a magyar miniszterelnök öröme a brit választási eredmények kapcsán, hiszen a Nagy-Britanniában dolgozó egy-két százezernyi magyar, most igazán aggódhat munkahelye miatt.
- Ez azért enyhe túlzás. Cameron inkább taktikai, ha úgy tetszik szavazatszerzési okokból tematizálta a kelet-európai bevándorlás problematikáját. Így próbálta kihúzni a szőnyeget a masszívan erősödő nacionalisták, vagyis a Nigel Farage nevével fémjelezhető UKIP (Brit Függetlenségi Párt) alól. (Farage a választási kudarcot követően lemondott posztjáról - a szerk.) A UKIP fő programpontja az volt, hogy csökkenteni kell a közép-kelet európai vendégmunkaerő létszámát. Ezzel a jobb és a baloldalról egyaránt sok szavazót csábított el.

Az interjút teljes terjedelmében a legfrissebb Figyelőben olvashatja!
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.