brusszel


Miért ilyen brutálisak a kivégzések Észak-Koreában?

Figyelő Online
2015.05.15  14:49   
mail
nyomtatás
Egyre gyakrabban hallunk arról, hogy Kim Dzsong Un borzalmas módon végezteti ki politikai ellenfeleit. Mi lehet a különös kegyetlenkedés oka? - tette fel a kérdést a Foreign Policy újságírója.
2011-től, azaz Kim Dzsong Un hatalomátvételétől kezdve az észak-koreai vezető brutális módszerekkel próbálja megszilárdítani a hatalmát, gyakran kivégezteti vélt vagy valós ellenfeleit - sokszor elképesztően kegyetlen módon. Az elmúlt években legalább 70 magas rangú tisztségviselőnek kellett meghalnia, a legutóbbi áldozat Hyon Yong Chol volt. A férfit a dél-koreai kémek szerint egy légvédelmi ágyúval végezték ki. Mit kell ahhoz tenni, hogy ilyen halála legyen? Nem sok mindent, állítólag elaludt egy olyan eseményen, ahol Kim is jelen volt.

Észak-Koreában általában egy kivégzőosztag gyilkolja meg az árulókat, a kémeket vagy a hűtlen személyeket. Kim hatalomra jutása óta hátborzongató módszerekre derül fény. Úgy tűnik, hogy a brutális módszereket a helyi lakosság megfélemlítésére és elnyomására is használják. A Human Rights in North Korea beszámolója szerint egy műholdképen látni lehetet, ahogy légvédelmi ágyúval kivégeznek valakit - talán pont Cholt. Az a nagy kaliberű légvédelmi ágyú, amelyet a kivégzés során feltételezhetően használtak hatalmas pusztításra képes: ha közelről tüzelnek vele egy emberre, lényegében nem marad az áldozatból semmi.



Miért használnak egy ilyen fegyvert? A dél-koreai kémek szerint nagy tömeg gyűlt össze a kivégzésen. S akik egyszer már látták, hogy mi történik egy emberrel, ha egy légvédelmi ágyúval ölik meg, nem felejtik el soha a történteket. Nem a mostani volt az első eset, hogy így öltek meg valakit. 2013-ban Kim Dzsong Un légvédelmi ágyúval végeztette ki befolyásos nagybátyjának két társát. Néhány beszámoló szerint később nagybátyjával, Jang Song Thaekkel pedig kiéheztetett kutyák végeztek.

A brutális módszerek egyre gyakoribbá válnak Kim Dzsong Un uralma alatt. 2012-ben aknák segítségével ölték meg a helyettes védelmi minisztert, mivel megszegte az alkoholtilalomra vonatkozó szabályokat abban az időszakban, amikor Kim Dzsong Un apját gyászolták. Kim valószínűleg édesapjától „örökölte" a kreatív módszereket. 1995-ben édesapja, Kim Dzsong Il felakasztatta azokat a katonákat, akik puccsot kíséreltek meg ellene, majd felgyújtotta a bázist.

Napjainkban azonban nem fenyegeti olyan nagy veszély Kim Dzsong Unt, mint korábban édesapját. Eddig még nem derült ki, hogy puccsot követtek volna el ellene. Úgy tűnik, hogy a brutális kivégzések célja inkább hatalmának megszilárdítása és az esetleges riválisok megölése vagy elrettentése.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200