brusszel


Erdészeti törvénnyel hackkel a román kormány

Figyelő Online
2015.05.16  10:28   
mail
nyomtatás
Az osztrák Holzindustrie Schweighofer fafeldolgozó társaság kilátásba helyezte, hogy kivonul Romániából a parlament asztalán levő új erdészeti törvény miatt, amelynek hatásait beláthatatlanoknak véli – közölte pénteken a Mediafax hírügynökség.
A társaság 2014 őszén Victor Ponta miniszterelnököt, a hét elején pedig a román Legfelsőbb Védelmi Tanácsot figyelmeztette nyílt levélben, hogy kivonulásával mintegy háromezer munkahely kerül veszélybe Romániában. A társaság elégedetlenségét az váltotta ki, hogy a parlament által elfogadott, de Klaus Iohannis köztársasági elnök által újbóli megfontolásra visszaküldött erdészeti kerettörvény fajtánként 30 százalékra korlátozná az egyes cégcsoportok által felvásárolható fa mennyiségét, a monopóliumok kialakulásának megakadályozása érdekében.

A társaság jelenleg működő üzemei a Romániában kitermelt fenyőfa 27 százalékát vásárolják fel, és a székelyföldi Rétyen átadás előtt áll a társaság újabb, nagy kapacitású fafeldolgozó üzeme, melyet 150 millió eurós beruházással épített fel.

Az osztrák cég arra figyelmeztette a Legfelsőbb Védelmi Tanács tagjait, hogy az erdészeti kerettörvény jelenlegi formájában egyes kereskedelmi és befektetési megállapodásokat, valamint a piaci verseny európai szabályit is sértheti. „A nemzetközi egyezményeket sértő törvénykezés az egész világ befektetői előtt elhiteltelenítheti Romániát" - áll a társaság honlapján megjelent közleményben. A Schweighofer tudatta, soha nem fenyegette nemzetközi perrel a román kormányt, de készen áll megvédeni az érdekeit.

Klaus Iohannis a múlt héten jelentette be, hogy a Legfelsőbb Védelmi Tanács elé viszi a romániai erdők kérdését. Bejelentésével a környezetvédőket próbálta megnyugtatni, akik múlt szombaton az ország több városában tartottak tüntetéseket az erdők védelmében. Az erdészeti törvény visszaküldése miatt a kormányoldal politikusai azzal vádolták Iohannist és az őt tisztségbe juttató Nemzeti Liberális Pártot, hogy a multinacionális cégek érdekeit képviselik a nemzeti érdekkel szemben.

A Holzindustrie Schweighofer társaság működését évek óta figyelik a romániai környezetvédő szervezetek. Az interneten több mint egymillióan néztek meg egy kisfilmet, amelyen egy környezetvédő egy védett területtől a gyár kapujáig kísér egy törvénytelenül kivágott fákból álló rönkszállítmányt. A közelmúltban pedig egy olyan rejtett kamerás kisfilm került nyilvánosságra, amelyen a cég vezetői áron felüli juttatásokat ígérnek egy - magát erdőtulajdonosnak kiadó - környezetvédőnek a kilátásba helyezett illegális szállítmányokért.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.