brusszel


Törékeny üvegzsebek

Figyelő Online
2015.05.18  10:55   
mail
nyomtatás
UNIÓS KÉPVISELŐK PÉNZÜGYEI - Az Európai Parlament (EP) tagjai gyakran leckéztetnek más intézményeket a költségvetési pénzek szabályos és átlátható elköltéséről. Saját magukkal szemben azonban hajlamosak más mércét alkalmazni.
Ritka puccsra volt példa néhány napja az EP-ben. Az EP 2013-as gazdálkodásának zárszámadásáról szóló jelentés szavazása során a képviselők lesöpörtek az asztalról egy módosító indítványt, ami növelte volna a nekik folyósított költségvetési pénzek elszámoltathatóságát. A jelentés szocialista (S&D) és európai néppárti (EPP) gondozói a plenáris szavazásra a három bekezdést egy sokkal általánosabb és puhább másikkal helyettesítették. Amit aztán annak rendje és módja szerint meg is szavazott a tisztelt Ház. Azt viszont már csak kevesen vették észre, hogy a szóban forgó bekezdés megszavazása automatikusan törölt másik két módosítót. Ezeket elvben külön is fel kellett volna tenni szavazásra. Amikor a szavazást megszakítva előbb a zöldpári frakció magyar tagja, Jávor Benedek, majd egy holland liberális képviselő felhívta a levezető elnök, a néppárti Antonio Tajani figyelmét, az nem volt hajlandó megismételni a voksolást.

FELÜLRŐL JÖTT AZ UKÁZ
A Jávorék szerint kilúgozott végleges szöveg így csak azt hangsúlyozza, hogy átláthatóbbá kell tenni a képviselők általános kiadásaira vonatkozó költségtérítést. Felhívja továbbá az EP elnökségét, hogy „határozzon meg pontosabb szabályokat anélkül, hogy ez külön költségekkel járna a Parlament számára". Utóbbinak azért van jelentősége, mert a legnagyobb frakciók azzal indokolták a tételes elszámolás elvetését, hogy több pénzbe kerülne leellenőrizni a 751 képviselő irodafenntartással kapcsolatos, 24 különböző nyelven kiállított számláit, mint amennyi a kérdéses összeg.

Részletek a Figyelőben!
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.