Drasztikusan növelheti olajexportját Irán
Figyelő Online
2015.05.18 14:55
Irán azt reméli, hogy három hónapon belül képes lesz a nyugati szankciók előtti szintre, napi 2,5 millió hordóra növelni olajexportját, miután a nagyhatalmakkal aláírja az olajembargó feloldását lehetővé tévő megállapodást - közölte Rokneddin Dzsavali, az iráni olajipari minisztérium helyettese vezetője hétfőn.
Dzsavali, aki részt vett egy Kuala Lumpurban tartott szakkonferencián, a Reutersnak adott nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy minden a piaci helyzettől és áraktól függ, de a tervek szerint Irán a korábbi gyakorlatnak megfelelő mértékben felújítja olajkereskedését.
Az iráni atomprogramról folyó tárgyalásokon Irán és a hatok csoportja (az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Franciaország, Nagy-Britannia és Németország) április 2-án megállapodott egy keretszerződésről, amely lehetővé teszi egyes iráni polgári célú nukleáris tevékenységek folytatását, azok nemzetközi ellenőrzését az Irán elleni szankciók feloldása fejében. A végleges megállapodás bonyolult technikai és jogi részleteinek kidolgozására és elfogadására a felek június végét szabták meg határidőként.
A nyugati szankciók miatt Irán olajexportja 2012 óta kevesebb mint felére, napi egymillió hordóra apadt, a kivitel alapvetően Ázsiába irányul.
Dzsavali, aki egyben az iráni nemzeti olajtársaság ügyvezető igazgatója, azt jósolja, hogy a kőolaj hordónkénti (159 liter) világpiaci ára 2016 végére visszaemelkedik a 80 dollár környékére.
"Kereskedelmi szempontból nézve a jelenlegi árszintet támogatni és fokozatosan emelni kell" - mondta, de ez a közel-keleti és az arab államokban történő események függvénye.
Az iráni miniszterhelyettes arra számít, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) nem csökkenti napi 30 millió hordós olajkitermelési kvótáját az olajügyi miniszterek június 5-re összehívott bécsi tanácskozásán.
Egyes becslések szerint Irán birtokolja a világ kőolajkészleteinek 10 százalékát, és naponta 2,8 millió hordó olajat termel ki.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.