brusszel


Van egy szektor, ami ellenáll a válságnak

Figyelő Online
2015.05.19  17:02   
mail
nyomtatás
Miközben a gazdasági válság minden szektorra komoly csapást mért, a zöld iparágak töretlenül fejlődtek - mutatott rá Karmenu Vella, a környezetpolitika, a tengerügyek és a halászati politika európai biztosa Figyelő Onlinenak írt jegyzetében. Az európai környezet - Állapot és előretekintés 2015 (SOER) adataira hivatkozva kiemelte: 2000 és 2010 között 50 százalékkal nőtt Európa zöld ipara. Mindez az elmúlt száz év legnagyobb konjunktúra- és dekonjunktúra-időszaka alatt.
Azok a vállalatok győzték le a recesszió viharát, amelyek hatékonyan kezelték a környezetvédelmi aggályokat - írta Karmenu Vella, a környezetpolitika, a tengerügyek és a halászati politika európai biztosa, aki szerint ezeket a cégeket kell követni.

"Európa olyan kontinens, amely szakértelemben gazdag, de erőforrásokban szegény. A recesszió jelentette fenyegetés erőteljesen ösztönözte az innovációt, a társadalom pedig kezdi megtanulni, hogy hogyan takarékoskodhat a rendelkezésre álló erőforrásokkal" - fogalmazott.

Karmenu Vella szerint az eredményes körforgás kialakulása azonban még mindig várat magára. "Gyakran az intelligens technikákkal megőrzött forrásokat később valahol máshol költjük el, ami „bumerángeffektusként" ismert. Néha az iparunk „zöldebbé tételére" irányuló erőkifejtéseknek nem kívánt következményei vannak. A szállítási szektorban például csak korlátozott hatása van a nagyobb üzemanyag-hatékonyságnak a teljes üzemanyag-felhasználásra, mivel az európaiak emiatt inkább többet autóznak".

A biztos emiatt úgy véli, inkább szisztematikusan kellene megközelíteni ezeket a problémákat, és integrált eredményeket kellene keresni.

"Sok helyen kezdhetjük. Először is módot kell találnunk arra, hogy az erőforrások a gazdaságban maradjanak ahelyett, hogy azokat egyszeri használat után eldobjuk. Visszaforgató megközelítésre van szükségünk, amely minimálisra csökkenti a hulladékot. Amikor a termékek elérik első „életük" végét, azonnal be kell gyűjteni az anyagukat, és ezeket vissza kell forgatni egy második „életbe". Akkor kezdhetünk valódi gyártási életciklusról beszélni, amikor az anyagból új termékek jönnek létre. Így működik a körkörös gazdaság" - fogalmazott.



Karmenu Vella szerint a környezetvédelem gazdasági haszonnal is járhat. Az iparral foglalkozó tanulmányok szerint például jelentős megtakarításokat érhetünk el a körkörös gazdaság alkalmazásával az anyagköltségekben. Az eredmény akár az EU GDP-jének 3 százalékos fellendülése is lehet. "A kérdés nem az, hogy mit kell tennünk vagy mit nem - hanem hogy ezeket a megközelítéseket hogyan emeljük át a gyakorlatba, és hogyan valósítjuk meg a jó példákat a gazdaság többi részében is" - fogalmazott.

A biztos úgy vélte, a zöld iparágak ösztönözhetik a gazdaság többi részét is. Az Európai Bizottság még idén bemutat egy új és ambiciózus körkörös gazdaságcsomagot, amely a teljes parlamenti ciklusra vonatkozik. A csomag az újrahasznosítás szintjén, a nyersanyagok jobb felhasználásában, az intelligens terméktervezésben és a termékek újrahasználatában és megjavításában, illetve az újrahasznosításban látja a célokat, és lehetővé teszi egy valódi gyártási életciklust létrehozását.

Karmenu Vella köszönetet mondott a SOER szerzőinek is, szerinte ugyanis  a kiadvány igazi információs kincs, amely a körkörös gazdasággal kapcsolatos érvek átfogó bemutatása mellett olyan eredményeket is tartalmaz, amelyek jól hasznosíthatók az EU irányelveinek kialakítása során a következő öt évben.

"A kiadvány alátámasztja azt is, hogy az EU védett természeti területei (az EU Natura 2000 hálózat) 200 milliárd euró hasznot hoznak évente az EU-nak. További jó hírek is vannak - az EU irányelvei jelentős hasznot hoztak. Az európaiak tisztább levegőt és vizeket élvezhetnek, kevesebb hulladékot juttatnak a lerakóhelyekre és többet hasznosítanak újra, mint öt évvel korábban. Vannak azonban olyan figyelmeztető jelek, amelyekre megfelelő hangsúlyt kell fektetni, ha a környezet további romlását meg akarjuk akadályozni" - írta, hozzátéve: ahol van politikai szándék, jogi bizonyosság és közösségi támogatás, ott semmi sem állhat a beruházások útjába.

 

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.