Portugáliának bevált a segélycsomag
Portugália bruttó hazai terméke (GDP) 0,4 százalékkal gyarapodott az első negyedévben az előző negyedévhez képest, míg éves összevetésben 1,5 százalékos volt a növekedés - derült ki a portugál statisztikai hivatal pénteken közölt második becsléséből.
Az ország gazdaságát elsősorban a belső fogyasztás hajtotta. Tavaly 0,9 százalékos volt a gazdasági növekedés Portugáliában. Éves összevetésben az első negyedévben 1, a másodikban 0,9, a harmadikban 1,1, a negyedikben pedig 0,7 százalékos volt a növekedés tavaly. Az előző negyedévhez képest 0,5 százalékkal növekedett a gazdaság a tavalyi utolsó negyedévben, 0,2 százalékponttal erősebben a harmadik negyedévinél.
A portugál kormány arra számít, hogy az idén 1,6 százalék körül alakul a gazdasági növekedés. A GDP-től eltekintve más mutatók alapján még mindig törékeny a portugál gazdaság helyzete. Például a munkanélküliségi ráta a 2013 elején regisztrált 17,5 százalékos rekordról folyamatosan csökkent, ám a tavalyi utolsó negyedévben megtört a tendencia, és értéke 13,5 százalékra emelkedett az előző negyedévi 13,1 százalékról. Az idén az első negyedévben 13,7 százalékra ugrott a munkanélküliségi ráta.
Fizetőképességének megőrzése érdekében Portugália 2011 tavaszán 78 milliárd euró hitelt kapott az Európai Uniótól és a Nemzetközi Valutaalaptól, cserébe pedig kemény gazdasági megszorításokat és reformokat kellett végrehajtania. A következő három évben majdnem 6 százalékkal zsugorodott a GDP: 2011-ben 1,8 százalékkal, 2012-ben 3,3 százalékkal, 2013-ban pedig 1,4 százalékkal esett vissza a gazdaság teljesítménye. Portugália tavaly májusban lépett ki a nemzetközi pénzügyi mentőcsomag védelme alól. A kormány célja az, hogy továbbra is tartsa a nemzetközi hitelezőkkel kötött megállapodást, amelynek értelmében idén a GDP 2,5 százalékára csökkenti az államháztartási hiányt.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.