brusszel


A mi szakmánkban már robotok írnak elemzéseket

Figyelő Online
2015.06.30  07:00   
mail
nyomtatás
JAKSITY GYÖRGY - Az eurózóna válságkezelése lassan beérik, a dollár tovább erősödik, a fejlődő piacokra nehezedő nyomás fokozódik. Magyarország bizonyíték arra, hogy a válságkezelést követő autokratikus lépések mennyire erősen képesek befolyásolni a való kilábalást - nyilatkozta lapunknak a Concorde Értékpapír Zrt. igazgatóságának elnöke.
- Melyek ma a legnagyobb befektetési sztorik a világban? Kamatemelés előtt áll a Fed, az Európai Központi Bank (EKB) viszont lazít. A feltörekvő országok fizetési mérleg, az EU adósság problémákkal küzd.

- Ahhoz, hogy megértsük, mi történik most és mi várható a jövőben, célszerű látni azokat a folyamatokat, amelyekre ezek a rövidebb távú tendenciák felfekszenek. Minden, ami ma történik, nagyjából 2011 óta zajlik. Akkor indult el az európai adósságválság, így a görög probléma is. Azóta húzódik, hogy csődbe mennek-e a görögök, kilépnek-e az eurózónából és vajon szétesik-e a valuta unió. Szerintem ez akkor is túlzott félelem volt.

- Ma is az?

- Ma még kevésbé félnek ettől a befektetők, és a tárgyaló felek is kompromisszumra késznek tűnnek. Amit külföldön és belföldön nyilatkoznak, az inkább a kül- és a belpolitika része, vagy tárgyalási technika. A görög pénzügyminiszterről például tudható, hogy jártas a játék- és a döntéselméletben. Ezt feltehetően felhasználja is a tárgyalások során.

- Elfogadják vajon a nemzetközi szervezetek, ha a görögök nem fizetnek?


- Ez tiszta matematika, ennyi adósságnak még a felét se lehet visszafizetni, csak ezt az 1-2 százalékos kamatszint sokáig elkendőzheti. A magánbefektetők felé gyakorlatilag csődöt jelentett az ország, így ma már a feléjük fennálló kötvény állomány nem jelentős. A lényegi vita arról szól, hogy a nemzetközi szervezetek mekkora veszteséget szenvedjenek el, és hogy ez burkolt, vagy nyílt legyen.

- Teremthet ez precedenst? Ha nem fizetnek a görögök és ezt lenyeli az EU és az IMF, akkor más is bepróbálkozhat vele.

- Az eurózónán belül ilyen még nem volt, ebben az értelemben precedenst teremthet. Ez azonban fájdalmas és súlyos gazdasági visszaeséssel jár. Nem hiszem, hogy a többi tagország kedvet kapna hozzá. Összességében szerintem nem érdemes túl sokat a görögökről beszélni, az EU-n belüli súlyukat nézve egy kis gazdaságról van szó. Hosszú távon a görög rendezésnek nincs jelentősége a világgazdaság szempontjából, akármelyik lehetséges forgatókönyvet is nézzük. Persze rövidtávon nagyon negativ a piacok számára.

Részletek a Figyelőben!

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.