A hazai élelmiszeripar brutálisan leromlott versenyképességéről kemény, önkritikus megállapítást is tesz a kormány vidékfejlesztési programja. Az EU28 hatékonyságának ugyanis már alig érjük el a felét!
E tarthatatlan helyzeten hivatott változtatni a csodafegyvernek szánt élelmiszer-ipari versenyképességet javító 300 milliárdos - hétéves - támogatási keret. Ebből összesen 200 milliárd forintra a Vidékfejlesztési programból pályázhatnak a mikro- és a kis ágazati vállalkozások, a közepes cégek pedig a GINOP-ból tudnak majd összesen 100 milliárdot lehívni.
Ám nem úgy és nem azok, ahogyan ezt sokan a szakmában elképzelik. A 200 milliárdos keret jó része - az érintettek aggodalmai alapján - nem a prosperáló kis- és mikrovállalkozások felzárkózását, hatékonyságát szolgálja, hanem - az agrártermelők által közösen létrehozandó - új beruházásokra lehet csak majd pályázni.
A hazai mezőgazdasági termények elsődleges feldolgozását végző, 250 főnél több dolgozót foglalkoztató nagyvállalatok azonban, amelyek amúgy a szektor kibocsátásának csaknem a felét adják, alapból nem számíthatnak az EU-ból e címen egyetlen centre sem. A témáról bővebben a Figyelőben olvashat, kapcsolódik hozzá "Újragomboljuk a Kabátot" című interjúnk is.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.