Egyre merészebb jövővíziókkal kápráztatnak el bennünket az óriásvállalatok, vagy az erre törekvő, zseniális startupok, mint például a Tesla és alapítója. Utóbbi, Elon Musk lábakon álló vákuumcsövekben közlekedő, hangsebességgel száguldó vonatokat állítana üzembe Kaliforniában. Őrültnek tűnő ötletéhez tudósok százai csatlakoztak, és bár SpaceX (egy másik Musk cég) Falcon 9 nevű, NASA-nak szállító bérrakétája pár napja felrobbant, a géniusz mással, például házi akkumulátorokkal is meglepte a világot.
Nem tétlenkednek más nagyágyúk sem, mint például a zeneiparban nyomuló Apple, a szinte mindent innováló Google, a telefonpiacon próbálkozó Microsoft, az szenzorgazdaságra (IoT) mozduló Cisco és Ericsson, a drónos szállítást fontolgató Amazon, vagy épp az amerikai tőzsdén frissnek számító kínai Alibaba, amely a Netflixhez hasonló szolgáltatást indítana Ázsiában.
A hipervonat
A legnagyobb felhajtás a Tesla alapító Elon Musk grandiózus vákuumvasútjának, a Hyperloopnak a fejleményei körül vannak. A projekt lényege, hogy légritkított fél-vákuumban, betonlábakon álló csövekben, akár hangsebességgel (ez a tengerszinten 1225 km/óra) is száguldhatnának a kapszulák. A feltaláló ezt egy ötödik közlekedési módnak, egyfajta nagyvárosok közti metrónak képzeli el. Den is beszél a levegőbe: tavasszal megvették a tesztpályához szükséges területeket, az építkezés jövőre kezdődhet. Június végén 700 pályázat érkezett, jórészt egyetemistáktól, csak a tartóoszlopokra javasolt megoldásokra. A projekt különlegessége ugyanis, hogy tudósok, kutatók, tanulók és lelkes amatőrök önkéntes, illetve (a belső körnek) jövőbeli részvényekért megvásárolt munkájával megy a fejlesztés.
A hipervonatról, az otthoni aggregátort helyettesítő akkuról, a szupergyors 3D nyomtatóról és a zeneipar átalakulásáról további részletek a Figyelő 2015/28-ik számában.
Ott tippeket is adunk tőzsdei befektetőknek a jövő ígéretes ágazatairól!
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.