brusszel


Három éven belül felélheti tartalékát Szaúd-Arábia

Figyelő Online
2015.07.16  09:58   
mail
nyomtatás
Részben kötvénykibocsátásból származó bevétellel pótolja ki Szaúd-Arábia az alacsony olajárak által a költségvetésen vágott rést - számolt be csütörtökön a Sputniknews hírportál.
Az ország nyolc éve első alkalommal folyamodott kötvénykibocsátáshoz, hogy az így befolyt összeggel fedezze a költségvetési hiányt. Az elmúlt egy évben négymilliárd dollárt vont be Szaúd-Arábia kötvénykibocsátással belföldi bankoktól.

Az ország jegybankja, a Saudi Arabian Monetary Agency (SAMA) kormányzója Fahad al-Mubarak szerint a kormány az idén a kiadások szinten tartását és a költségvetésben keletkező hiány pótlását kötvénykibocsátással és tartalékaiból együttesen kívánja fedezni. "A kibocsátások növelésére lehet számítani" - idézte a napokban a jegybank kormányzóját az Al-Eqtisadiah gazdasági napilap.

Szaúd-Arábiának 105 dolláros hordónkénti olajárra van szüksége kiadásai fedezéséhez, az idén azonban 58 dollárra becsülik az olaj átlagárát. A különbözet fedezésére az ország a devizatartalékokat is igénybe vette. A tartalékok május végén 672 milliárd dollárra rúgtak, szemben a tavaly augusztusi 737 milliárd dolláros rekordszinttel.

Ha a kormány úgy tesz, mintha mi sem történt volna és a jelenlegi ütemben csapolja meg tartalékait, akkor 2018 végére vagy 2019 elejére akár fel is élheti azt - mondta John Sfakianakis, az Ashmore befektetési alapkezelő szakértője a Financial Times lapnak.

A kötvénykibocsátások viszont lassíthatják a SAMA tartalékai felélésének az ütemét. "A kötvénykibocsátások jelenleg két célt is szolgálnak" - mondta Sfakianakis. "Egyrészt alternatív bevételi forrást jelentenek, másrészt életet lehelnek a tőkepiacba" - mutatott rá.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.