brusszel


Történelmi közeledés Bosznia-Hercegovina és Szerbia között

Figyelő Online
2015.07.23  12:46   
mail
nyomtatás
Szerbia és Bosznia-Hercegovina közös jövőjéről, a kétoldalú kapcsolatokról, valamint gazdasági kérdésekről tárgyalt szerdán Belgrádban Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök és a boszniai államelnökség három tagja; a szerb kormányfő kijelentette: hisz abban, hogy a közös jövő új fejezete nyílt meg Belgrád és Szarajevó között.
A megbeszélést követő sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a felek a közúti és vasúti infrastruktúra fejlesztéséről, továbbá hadiipari, energetikai és idegenforgalmi együttműködésekről tárgyaltak, valamint a "nyílt és őszinte" beszélgetés során egyetértettek abban, hogy nem a múlttal, hanem a jövővel kell foglalkozni.

Vucic megfogalmazása szerint a két országnak és az ott élő népeknek tisztelniük kell egymást, ami nem jelenti azt, hogy mindenben egyet fognak érteni a múltat illetően. Dragan Covic a boszniai államelnökség soros - horvát - elnöke ezt kiegészítve kifejtette, hogy a múltat a történészekre kell hagyni, a politikusoknak pedig a minél jobb kapcsolatok kiépítésén kell dolgozniuk.

A boszniai horvát politikus a kapcsolatépítés egyik bizonyítékaként azt hozta fel, hogy 11 nappal a szerb miniszterelnököt ért srebrenicai támadás után máris más témákról tudnak beszélgetni a felek. Szerinte nem azokra kell figyelni, akik rossz viszonyt akarnak a két ország között, hanem "azokra a tömegekre, amelyek másféle jövőt szeretnének".

Újságírói kérdésre, miszerint a bosnyákok nem ismerik el a szerbek ellen elkövetett háborús bűnöket, Bakir Izetbegovic, a boszniai államelnökség bosnyák tagja úgy reagált: "a háborús bűn az háborús bűn", mindegy hogy azt 8 ezer vagy 8 ember ellen követték-e el, és az elkövetőket el fogják ítélni.

A politikusok bejelentették, hogy szeptemberben Belgrád és Szarajevó közös kormányülést tart, ezt követően pedig Tomislav Nikolic szerb államfő Szarajevóba látogat. A térség közös jövőjéről várhatóan szó lesz az augusztusi bécsi Nyugat-Balkán-konferencián is.

Mladen Ivanic, Dragan Covic és Bakir Izetbegovic, a boszniai államelnökség szerb, horvát és bosnyák tagja 11 nappal azután érkezett Belgrádba, hogy a szerb kormányfőt a srebrenicai mészárlás huszadik évfordulója alkalmából szervezett megemlékezésen kifütyülték, sértegették, majd műanyag palackokkal, cipőkkel, kövekkel és más tárgyakkal dobálták meg. Az eset után Vucic kijelentette, hogy egyik boszniai politikust sem érné hasonló támadás Szerbiában, és ezt bizonyítandó hivatalosan is meghívta országába a boszniai államelnökség tagjait, akikkel a tervek szerint a szerb főváros sétálóutcáját is végigjárja majd. A boszniai politikusok látogatását több száz rendőr biztosítja.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.