brusszel


Jönnek még hőségriadók

Figyelő Online - Váczi István
2015.07.31  14:00   frissítve: 2015.07.29 17:50
mail
nyomtatás
A klímaváltozás a szemünk előtt zajlik, aminek az egyre gyakoribb hőhullámok is a velejárói lesznek.
Az idén már három hőségriadót kellett kiállni, és fellélegzésre hosszabb távon sincs kilátás, sőt. Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) által nemrég közzétett elemzés szerint a következő évtizedekben (2021 és 2050 között) az országban 2-9-cel nő a harmadfokú riasztású napok száma a 60-80-as évek átlagához képest. (Ezt akkor rendelik el, amikor a középhőmérséklet tartósan eléri a 27 fokot. Az idén eddig 13 ilyen nap volt.)

Magasabb hőmérséklet

Az okot az éghajlatváltozásban kell keresni. Legalábbis a zürichi műszaki egyetem kutatói - számítógépes modellek alapján - arra jutottak, hogy a hőhullámok 75 százalékáért felelős a klíma módosulása.

A folyamat idehaza szintén teljesen egyértelmű, még akkor is, ha az utóbbi pár esztendőt figyelmen kívül hagyjuk. Az OMSZ egy pár hónappal ezelőtti tanulmányából például az derül ki, hogy Magyarországon 0,32 fokkal emelkedett az átlaghőmérséklet, ha az 1971 és 2000, illetve 1981 és 2010 közötti időszakot hasonlítjuk össze. Hónapokra lebontva a különbség júliusban a legnagyobb: 0,73 fok.

Még több lesz

Időjárás-érzékeny utódaink számára rossz hír, hogy az OMSZ már idézett tanulmányában azzal számol: az évszázad utolsó három évtizedében 12-26-tal nő a harmadfokú hőségriadós napok száma. Nem ígérnek szebb jövőt a fentebb említett zürichi kutatók sem: ők arra jutottak, hogy már 2 fokos felmelegedésnél is ötszörösére nő a hőhullámok valószínűsége.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200