brusszel


Tusnádfürdői dilemmák

Figyelő Online
2015.08.02  14:00   
mail
nyomtatás
Nem csak a miniszterelnök beszédére volt érdemes odafigyelni a tusnádfürdői dzsemborin.
Orbán Viktor szokás szerint összefogta közönségét azzal, hogy összemosta az európai baloldalt és a menekültügyet, valamint megtudhattuk, hogy magyarok nem akarnak több bevándorlót - az eddigi évi 500nál -, és elegük van a baloldal ideológiai ámokfutásából. Politikusi beszéd volt egy politikustól. Sokkal érdekesebb volt, amiről Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter beszélt. Mégpedig az, hogy a magyar bérek egyet jelentenek az agyelszívással. Annyira alacsonyak, hogy szinte mindenkinek megérné elmenni.

A miniszter szerint hosszú távon nem tartható, hogy a fiatalok megtanulják itthon a szakmájukat, aztán elmennek Nyugat-Európába munkát vállalni.

A gond az, hogy nem csak a fiatalok mennek el. És nem csak a jól képzettek. Gyors körkérdést végezve a szerkesztőségben találtunk gázszerelőt, parkettázót, festő-mázolót, aki sms-ben válaszolt a megkeresésre, hogy elnézést, de Németországban, Dániában, Angliában, Írországban hegeszt, parkettázik, festi a szobákat. Varga Mihály szerint az elvándorlási folyamatot a bérfelzárkóztatással lehet mérsékelni. Ez kétségkívül igaz, viszont pont egy máig eldöntetlen, s talán valóban eldönthetetlen közgazdasági dilemmára utal. Az egyik álláspont szerint a bérek növekedésének a termelékenység növekedését kell tükröznie. A termelékenység akkor nő, ha megfelelő tőke érkezik be az országba, vagy halmozódik fel itt és konvertálódik versenyképes termékké vagy szolgáltatássá.

A másik álláspont azt mondja, hogy a közszféra béreinek emelésével és a minimálbér növelésével lehet vonzóbbá tenni az itthon maradást. Ezzel az a gond, hogy a közszféra létszáma nagyon magas, a versenyszféra adóinak növelésével lehetne ott a béremelés alapját megteremteni. A minimálbér esetében is nagy a kockázat. Ha csődbe megy a vállalkozás, mert nem tudja kitermelni a minimálbért és elbocsátja munkavállalóit, akkor azok előbb-utóbb a közmunka rendszerben kötnek ki. Amit megint csak az állam finanszíroz. Vagy bízzuk a piacra a minimálbért és a rugalmas foglalkoztatási formák támogatásával inkább keressen kevesebbet valaki, de legyen munkája?

Ezen a problémán a közgazdászok elvitatkozgatnak. Viszont az biztos, hogy egy kis, nyitott, nyersanyagszegény gazdaságban, mint Magyarország az egyetlen kitörési pont a tudás. Lehet kormányzati cél, hogy Európa feldolgozóipari fellegvára legyünk, de autó összeszerelő üzemekből ez nem fog összejönni. Szép gondolat a szakmunkások országa, de pont most látjuk, hogy már a szakmunkások is külföldre mennek dolgozni. Hogy lesz ebből itt bérfelzárkóztatás?

Az csak akkor kezdődik majd el, ha olyan tudással rendelkező munkavállalóink lesznek, akiknek megéri többet fizetni, mint nyugat-európai kollégáiknak. És az is valószínű, hogy azok első körben nem a szakmunkások lesznek. Hanem a speciális tudással rendelkező, felsőfokú végzettségűek, és főleg olyanok, akik itt is akarnak maradni. Ehhez két dolog kell. A felsőoktatási rendszer értelmes átalakítása az egyik. A másik pedig egy olyan közhangulat megteremtése, amelyből nem akarnak eltávozni a kreatív és képzett fiatalok.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200