brusszel


Kis magyar tanktörténelem

Figyelő Online
2015.08.04  09:54   
mail
nyomtatás
FEGYVERKEZÉSI VERSENY - Az ukrán válság miatt a NATO fegyvereket, főleg páncélosokat telepít a régióban. Magyarország kimaradt a szórásból. Közben Moszkva erőltetett tempóban modernizálja rakétáit.
Bejárta a világsajtót a New York Times híre, amely szerint az Egyesült Államok páncélos járműveket, tankokat hoz hadgyakorlatra a régiónkba az ukrán válság miatt, s ezek nagy része a NATO erők részeként itt is marad. Magyarországot azonban nem említik a jelentések. Összesen 250 M1-es M1-es nehézpáncélosról szólt a hír, a három balti államba, valamint Lengyelországba, Romániába és Bulgáriába telepítenék őket. Magyarországra azonban nem. Budapest ezt a bizalomhiány megnyilvánulásaként értelmezheti.

Tény, hogy Magyarország a katonai kiadásokat tekintve a NATO sereghajtói közé tartozik. védelmi ipara a lakosságszámmal összevetve talán a leggyengébb, és a NATO-ban sem nézik jó szemmel Budapest és Moszkva túl szoros kapcsolatait. Ugyanakkor Mark Karas ezredes, a budapesti amerikai nagykövetség távozóban lévő katonai attaséja a honvedelem.hu-nak adott minapi interjújában pozitívan beszélt a kétoldalú katonai kapcsolatokról. Nagy elismeréssel szólt a magyar katonák, főleg a különleges erők tagjai teljesítményéről. Alapvetően NATO-pénzekből fedezve az anyagiakat július végén hadrendbe állították a medinai háromdimenziós radart, a NATO-lánc fontos elemét.

DEZINFORMÁCIÓ
A nyugati szövetségi rendszer Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon nyolc radart állított fel, ezek a NATO legmodernebb ilyen berendezései. Keletre és délkeletre néznek. Júniusban a Bakonyban tartották meg a NATO idei legnagyobb logisztikai hadgyakorlatát, a Capable Logistician 2015-öt, amelynek sikeres megrendezését szövetséges körökben is méltatták. Ezen 32 országból 1,800 katona, hatszáz technikai eszköz vett részt, de nem voltak köztük a szóban forgó M1-es amerikai tankok.

Részletek a Figyelőben!
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: tankNATO

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.