Hibás adatszolgáltatás miatt bírságolt a GVH
Figyelő Online
2015.08.05 13:01
A Cemex Hungária Építőanyagok Kft.-re 20 millió forint eljárási bírságot szabott ki a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa, mivel a cég nem szolgáltatott pontos adatokat a GVH által, a jogsértés miatt alkalmazni kívánt versenyfelügyeleti bírság meghatározásához - közölte a versenyhatóság szerdán az MTI-vel.
A GVH még a múlt év júniusában közel 2,8 milliárd forint bírságot szabott ki nyolc budapesti transzportbeton-gyártó vállalkozásra és a Magyar Betonszövetségre. A hivatal ugyanis megállapította, hogy a cégek 2005 és 2007 között előre meghatározott kvóta mentén felosztották Budapest környékén az ezer köbméter feletti transzportbeton megrendeléseket, valamint meghatározták a transzportbeton árszintjét, és ezzel egységes, folyamatos, valamint komplex jogsértést követtek el.
A GVH Versenytanácsa adatszolgáltatásra kötelezte a Cemexet, a 2005. és 2007. között, a budapesti transzportbeton értékesítéséből elért bevételéről. Az adatokra a jogsértés miatt kiszabható versenyfelügyeleti bírság meghatározása miatt volt szükség. A Cemex azonban nem tett maradéktalanul eleget e kötelezettségének, még a GVH által biztosított határidő-hosszabbítás ellenére sem.
Az ismételt adatkérő végzésre adott válaszai pedig további pontatlanságokat tartalmaztak. A versenyhatóság úgy ítélte meg, hogy a Cemex alapos ok nélkül tagadta meg a pontos adatszolgáltatást, amely a tényállás teljes körű feltárásának meghiúsítását eredményezte. A magatartást súlyosbítja, hogy e hiányosságok más forrásból nem pótolhatók. A mostani bírságot a GVH megismételt eljárásban szabta ki, mivel a Cemex az első bírságkiszabó határozat miatt bírósághoz fordult.
A Versenytanács így figyelembe vette a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság - mint jogorvoslati fórum - iránymutatását. A GVH az eljárási bírság mértékének meghatározásakor értékelte a Cemex jogellenes magatartásának súlyát, a cselekménye felróhatóságát és a pénzügyi helyzetét is. A döntés nem jogerős, azzal szemben újra bírósághoz lehet fordulni.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.