brusszel


A földgázban bízhatnak a bolgárok

Figyelő Online
2015.08.16  16:37   
mail
nyomtatás
Bulgária fekete-tengeri partjai mentén 2016 elején kezdődnek meg a próbafúrások a becslések szerint terjedelmes tengerfenék alatti kőolaj- és földgázkészletek feltárására - jelentette be Bojko Boriszov miniszterelnök.
Az osztrák OMV 30, a spanyol Repsol 30 és a francia Total 40 százalékos részvételével alakult konzorcium 2012-ben nyerte el a megbízást a koncessziós terület feltárására."Februárban kezdünk" - közölte a miniszterelnök a Focus hírügynökséggel.

A 14,22 ezer négyzetkilométer kiterjedésű "Khan Asparuh" koncessziós terület az OMV még tavaly a bolgár médiának adott tájékoztatása szerint mintegy 100 milliárd köbméter kitermelhető földgázt tartalmaz. A mező 80 kilométerre Várnától a nyílt tengeren, bolgár felségvizeken terül el. A koncessziós terület szomszédságában román felségvizeken már egy 40-80 milliárd köbméter gázt tartalmazó mezőt mértek fel.

Bulgária az elmúlt években évi átlagban négymilliárd köbméter gázt fogyasztott és szükséglete előrejelzések szerint 2020-ra 6,3 milliárd köbméterre emelkedik. Az ország gázfelhasználásának 85 százalékát orosz importból fedezi. Északi szomszédja, Románia ezzel szemben már csak tíz százalékban támaszkodik gázfelhasználásában importra.

Az osztrák OMV számára a fekete-tengeri olaj- és gázkitermelés csökkentené függőségét a politikailag kockázatos területeken, Líbiában és Jemenben meglévő forrásaitól. Az osztrák vállalat tervezi romániai földgáz bolgár területen keresztül történő szállítását is, amint az a bolgár állami Bulgartransgas egy legutóbbi közleményéből kiderült. Az OMV és az ExxonMobil ennek érdekében jelenleg a bolgár és a román gázvezeték hálózatok Duna alatti összekapcsolásának a lehetőségeit vizsgálja.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.