Kazahsztán 1 milliárd dollár hitelt kapott
Figyelő Online
2015.08.21 15:21
Egy nappal azután, hogy Kazahsztán lebegtetni kezdte nemzeti valutáját, a közép-ázsiai ország 1 milliárd dollár kölcsönt kapott az Ázsiai Fejlesztési Banktól (ADB)
A bank pénteken azt közölte, hogy Kazahsztán a kölcsön révén mérsékelni tudja a kőolaj árcsökkenéséből eredő, előre nem látható következmények kedvezőtlen hatásait. Az ADB közleménye szerint a kölcsönből részben infrastrukturális korszerűsítéseket finanszíroz és új munkahelyeket teremt a kazah kormány. Az Ázsiai Fejlesztési Bank az öt évre szóló hitelt két egyenlő részletben folyósítja. A kazah központi bank csütörtöktől lebegteti nemzeti valutáját, a tengét, azaz megszűnt a jegybank által előírt sávszél, az árfolyamot a piaci kereslet-kínálat alakítja. A bejelentésre a tenge csaknem 30 százalékkal 255,26-ra gyengült a dollárhoz képest. Pénteken 14 órakor a dollár 238 tengét ért. Csütörtökig a dollárhoz képest 170-198 tenge volt a sávszél. A kazah gazdaságot komolyan sújtja, hogy jelentősen csökkent legfontosabb exportterméke, a kőolaj világpiaci ára. Karim Maszimov kazah miniszterelnök csütörtökön azt mondta, hogy Kazahsztánnak olyan körülményekre kell felkészülnie, amikor "a kőolaj hordónkénti ára 30-50 dollárt ért majd, és az ország által exportált más nyersanyagok ára is meglehetően nyomott lesz". Kazahsztán tavalyi olajtermelése 80,8 millió tonna volt, 1,2 százalékkal kisebb a 2013. évinél. Tavaly 4,3 százalékra lassult a kazah GDP-növekedés a 2013. évi 6 százalékos bővülés után, elsősorban a kőolaj és a fémek világpiaci árcsökkenése miatt. A kormány az idei évre a gazdaság még szerényebb, 1,5 százalékos növekedésére számít.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.