Leronthatják Finnország hitelbesorolását
Figyelő Online
2015.08.23 15:16
Leminősítés fenyegeti Finnországot a következő hónapokban, miután a szakszervezetek és a munkáltatók nem tudtak megegyezni a munkaerőpiaci reformokban - vélik közgazdászok.
A finn export versenyképessége 2007 óta 10-20 százalékkal romlott az eurózónabeli versenytársakhoz képest, mert a gazdaság gyenge teljesítménye ellenére erősen nőttek a munkaköltségek."A finn munkaerőpiac nyilvánvalóan nem alkalmazkodott a pénzügyi válság utáni idők követelményeihez"- mondta Anssi Rantala, az Aktia Bank vezető közgazdásza. Hozzáfűzte, hogy véleménye szerint a hitelminősítők le fogják rontani az ország besorolását, de ez a jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben aligha fogja befolyásolni az ország finanszírozását.
Finnország már tavaly kiszorult a minden nagy hitelminősítő által "tripla A" hitelképességűnek értékelt európai országok kicsiny klubjából, amikor a Standard and Poor's "AAA"-ról "AA" pluszra rontotta az ország adósosztályzatát. A Fitch Ratings és a Moody's érvényben hagyta ugyan az "AAA besorolást", de a Fitch negatívra rontotta az osztályzat kilátását.
A májusban hivatalba lépett jobbközép kormány erős nyomást fejtett ki egy olyan egyezmény megkötése érdekében, amelynek révén 5 százalékkal csökkennének a munkaköltségek, a szakszervezetek és a munkavállalók tárgyalásai azonban csütörtökön megszakadtak.
A finn gazdaság három éve recesszióban van. Az európai exportot visszavetette az euróválság, a kulcsfontosságú orosz piac zsugorodása, a hajdani zászlóshajó Nokia versenyképtelensége az okos telefonok piacán és a papírpiaci kereslet visszaesése a digitális technikák elterjedése nyomán.
A finn GDP a Nordea Bank prognózisa szerint az idén további 0,2 százalékkal csökken, miután Finnország volt az Európai Unió egyetlen tagállama, amelyben zsugorodott a hazai össztermék a második negyedévben.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.