Nagy lépés a béke felé a Közel-Keleten
Figyelő Online
2015.08.30 12:35
Izrael nem ellenzi Irán békés célú nukleáris programját, csak az atomenergia katonai felhasználása ellen tiltakozik - mondta az izraeli kormányfő Olaszországban.
Benjámin Netanjahu a jeruzsálemi közszolgálati rádió vasárnapi értesülése szerint Firenzében Matteo Renzi olasz miniszterelnökkel folytatott szombati tárgyalásai előtt azt is kijelentette, hogy a nagyhatalmak Iránnal megkötött atomegyezménye lehetővé teszi az Iszlám Köztársaság atomprogramjának katonai célú fejlesztését.
Netanjahu megjegyzésével az amerikai elnök pénteki szavaira válaszolt. Barack Obama azt mondta, hogy az iráni nukleáris megállapodás ellenzői szemben állnak Teherán bármilyen atomprogramjával, még a békés célú nukleáris fejlesztéssel is.
Netanjahu közölte: az Iránnal aláírt alku alapján az Iszlám Köztársaság olyan infrastruktúrát is megtarthat, amely felesleges a békés célú atomprogramhoz.
Benjámin Netanjahu Olaszországban ismét éles szavakkal ítélte el a megállapodást. Kijelentette, hogy "Irán tizenhárom éven belül képes lesz annyi centrifugát használni, amennyit csak akar, annyi uránt dúsítani, amennyit csak akar, és olyan magas szintre, amilyenre csak akarja".
Az izraeli kormányfő szerint ez azért jelent veszélyt, mert képessé teszi a "terrort gyakorló államot", hogy a teljes nukleáris arzenál küszöbére jusson. Netanjahu azért is óva intett a már aláírt egyezménytől, mert szerinte "Irán dollármilliárdokat kap a szankciók feloldása és befektetések révén, amelyekkel fűteni fogja agresszióját a Közel-Keleten, Észak-Afrikában és azon is túl."
Irán és a hatok csoportja - az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Oroszország és Kína - július 14-én átfogó megállapodást kötött Iránnal, amely céljaik szerint szavatolja, hogy az iráni nukleáris programot nem használják katonai célokra. E kötelezettségért cserében a nemzetközi közösség fokozatosan feloldja a perzsa állam ellen hozott gazdasági és pénzügyi szankciókat. A nyugati hatalmak azzal vádolják Teheránt, hogy atomfegyverek kifejlesztésén dolgozott, míg az iszlám köztársaság vezetése tagadja ezt.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.