brusszel


Brit EU-népszavazás: módosíthatják a kérdést

Figyelő Online
2015.09.01  14:22   
mail
nyomtatás
A brit EU-tagságról tervezett népszavazás kérdésének módosítását javasolta kedden a brit választási bizottság, azzal az érvvel, hogy a törvénytervezetben jelenleg szereplő kérdésfeltevés módja részrehajlónak tekinthető
A brit választóknak a referendumról szóló jelenlegi jogszabályi javaslat alapján arra a kérdésre kellene igennel vagy nemmel válaszolniuk, hogy az Egyesült Királyság az Európai Unió tagja "maradjon-e".
A választási bizottság kedden ismertetett, országos konzultáció eredményeként kidolgozott állásfoglalása szerint azonban ezt a kérdésfeltevést az a kifogás érheti, hogy részrehajló a jelenlegi helyzet, vagyis Nagy-Britannia EU-tagságának fenntartása javára.
A testület indítványa szerint ezért a szavazólapra kerülő kérdést úgy kellene kiegészíteni, hogy "az Egyesült Királyság az Európai Unió tagja maradjon-e (...), vagy pedig lépjen ki az Európai Unióból".

A két kérdés egymás alatt szerepelne a szavazólapon, így a választóknak nem egy kérdésre kellene igennel vagy nemmel válaszolniuk, hanem két lehetőség közül kellene választaniuk.
A választási bizottság szerint ezzel elhárulhatnának a semlegességgel kapcsolatos aggályok, ugyanakkor a kérdésfeltevés módja továbbra is egyértelmű és érthető lenne.
A brit kormány máris közölte, hogy elfogadja a választási bizottság javaslatát, és ennek megfelelő tervezetmódosítást terjeszt az alsóház elé.

A brit EU-népszavazás törvénytervezetének vitája a jövő héten kezdődik, amikor véget ér az alsóház nyári törvényalkotási szünete.
David Cameron brit miniszterelnök két éve jelentette be, hogy ha a Konzervatív Párt az idei választások után kormányon marad, 2017 végéig népszavazást tartanak Nagy-Britannia EU-tagságának sorsáról.
A Konzervatív Párt váratlan fölénnyel megnyerte a május 7-ei parlamenti választásokat, és a brit EU-tagságról döntő népszavazás törvénytervezete be is került az új brit kormány idei törvényalkotási programjába, amelyet II. Erzsébet királynő ismertetett május végén a parlament felső kamarájában, a Lordok Házában.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.