brusszel


Szomszédaink is próbálják menteni a frankhiteleseket

Figyelő Online - Inotai Edit
2015.09.05  07:00   
mail
nyomtatás
Magyarország után immár Lengyelország, Ukrajna és Horvátország is igyekszik a svájci frank hitelesek megmentésére sietni. Az időzítés nem véletlen: Varsóban és Zágrábban hamarosan parlamenti választások is lesznek, így a kormányok segítőkészségét a választók voksokkal hálálhatják meg.
A zágrábi kormány megelégelte a horvát kereskedelmi bankok időhúzását és a múlt héten bejelentette: euróra váltják a svájci frankban felvett hiteleket. A pontos részletek egyelőre még nem ismertek, de Zoran Milanovic horvát miniszterelnök azt is gyorsan hozzátette: oda kell figyelni arra is, hogy ne sérüljenek azoknak az érdekei, akik eredetileg is euróban vettek fel hitelt.
A horvát kormány viszonylag gyorsan reagált, amikor január végén - egy évre - 6,39 kunán rögzítette a frank és a horvát valuta árfolyamát. Ám mindez csak átmeneti megoldás volt, időnyerés, hogy meg tudjanak állapodni a kereskedelmi bankokkal egy mindenki számára kielégítő megoldásról. A pénzintézetek azonban nem éltek a lehetőséggel. „A kormány azt várta, hogy a bankok javasolnak majd elfogadható átváltási modelleket és hagyott néhány hónapot nekik, hogy közvetlenül a hitelesekkel tudjanak tárgyalni.

De nem történt semmit. Így kénytelenek voltunk a saját kezünkbe venni a dolgot" - nyilatkozta a Figyelőnek Nikola Jelic, a zágrábi kormány szóvivője. Pedig voltak kedvező jelek: a horvát pénzügyminiszter áprilisban még örömmel számolt be arról, hogy sikerült megegyeznie a bankokkal arról, hogy a hitel felvételének napján érvényes árfolyamon váltják euróra a frankhiteleket, de aztán a tárgyalások megakadtak. A bankok azzal érveltek, hogy nem lehet minden pénzintézetre ugyanazt a megoldást ráhúzni, vannak, akik jobban, vannak, akik kevésbé érintettek a svájci frank hitelezésben, és különben is, arról végképp nem lehet szó, hogy a kormány kötelezően előírja nekik, hogy mit csináljanak.

A zágrábi kormány egyébként azon az állásponton van, hogy főképp a bankok felelősek a kialakult helyzetért, erről Boris Lalovac pénzügyminiszter többször is nyíltan beszélt. „A kormány stabil bankokat szeretne és a döntés nem irányul ellenük, de a kormánynak elsősorban az állampolgárok érdekeit kell védenie" - magyarázta kérdésünkre Jelic, aki azt sem titkolta: az átváltás (és az ezzel járó árfolyamveszteség) költségeit teljes egészében a bankoknak kell majd viselniük. A horvát bankszövetség (HUB) egyelőre nem kommentálta a terveket, a Figyelőnek csupán annyit nyilatkoztak: amíg nem kapnak hivatalos tájékoztatást a pontos részletekről, addig nem tudnak mit mondani.

Részletek a Figyelő legfrissebb számában.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.