Miközben Németország letelepedést kínálna a magasan képzett menedékkérőknek, a magyar kormánynak fogalma sincs arról, mennyi diplomás jön át a zöld határon. De nem is kér belőlük.
Semmit nem tudnak a magyar hatóságok a migránsok iskolai végzettségéről, így arról sem, hogy mennyi mérnök, orvos, tanár van köztük. Eközben Németország olyan bejelentést tett a minap, hogy a legképzettebb menekülőket kiválasztják a csoportokból és munkát fognak kínálni nekik. Vagyis amit az egyik ország hatóságai nem tudnak kideríteni, azt egy másik, a menekülthullámmal szintén érintett állam szervei állítólag képesek megtudni.
Fotó: MTI/Balogh ZoltánA Figyelő a Miniszterelnökségtől kért felvilágosítást arról, hogy az államhatárt illegálisan átlépő menekültekről milyen adatokat tudnak összegyűjteni. A munkát a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal emberei végzik.
Kérdésünkkel a legutóbbi Kormányinfo eseményen Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszterhez fordultunk, aki a helyszínen nem tudott bővebb információkkal szolgálni, ezért későbbre ígért választ. Most megkaptuk a válaszokat.
A legfrissebb adatok szerint a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal 155 484 menedékjog iránti kérelmet regisztrált idén. A megkérdezetteknek a regisztráció során meg kell adniuk a nevüket, a születési időt és helyet, a nemükre, családi viszonyukra, állampolgárságukra vonatkozó adatokat. Az édesanya nevére és lakcímére is vonatkozik a regisztráció, ezzel kapcsolatban úgy fogalmaztak a Miniszterelnökségen, hogy amennyiben „meg tudja azokat adni a kérelmező". Ezen kívül kötelezően rögzítik az ujjlenyomatot és fénykép is készül a menedékkérőkről.
A Menekültügyi Információs Rendszerbe ezek az adatok kerülnek be. A hatóság tehát nem rögzíti a menedékkérők végzettségét, az csak később, a részletes meghallgatás után kerülhetne be a jegyzőkönyvbe. Azonban az esetek többségében a menedékkérő meg sem érkezik a számára kijelölt befogadó állomásra, ahol ezeket a kérdéseket fel lehetne tenni.
A magyar kormány tehát jelenleg nem tudja, hogy társadalmi státuszukat tekintve milyen összetételű a délről érkező menekültek tömege. Adminisztratív módon nem sikerül megállapítani, mennyi köztük a diplomás szakember.
A német kormány vélhetően abban bízik, hogy náluk együttműködőbbek lesznek a menedékkérők. Mindez nem jelenti azt, hogy a kormány, ha akarna, ne tudna változtatni ezen a helyzeten. Csakhogy nem akar.
A Magyar Államnak van-e olyan terve, hogy a felsőfokú végzettséggel rendelkező menekülteknek letelepedési programot kínál? - tettük fel a kérdést a Miniszterelnökségnek. Válaszuk szerint „a jelenlegi migrációs helyzetre tekintettel pillanatnyilag ez nincs napirenden".