brusszel


Hetvenhét millió a műanyag tintásnak

Figyelő Online - Halaska Gábor
2015.09.14  11:07   
mail
nyomtatás
77 millió forint kockázati tőkét fektet be a Széchenyi Tőkealap egy a 3D nyomtatásban használható, különleges műanyag kompozitokat gyártó Filamania Kft.-be.
Éppen 77 millió forint kockázati tőkét fektet be a Széchenyi Tőkealap egy a 3D nyomtatásban használható, különleges műanyag kompozitokat gyártó vállalatba. Az újonnan alapított Filamania Kft. műanyag tintaként is alkalmazható speciális, újrafelhasználható filamentjeit elsősorban ipari felhasználók számára tervezi értékesíteni. Az otthoni felhasználás mellett a technológia többek között már a műanyagiparban, a gépgyártásban vagy az autóiparban is jelentős mértékben terjed, azonban a 3D nyomtatás során alkalmazott speciális filamentek gyártása még nem folyik hazánkban.

Az ipari 3D nyomtatás területére belépő start-up cégbe fektet be a Széchenyi Tőkealap, összesen 77 millió forint értékben. Az észak-magyarországon működő Filamania Kft. a 2006-ban alapított, a műanyagiparban tevékenykedő ChemCon Mérnökiroda Think3D nevű projektjét valósítja meg, amelynek fő célja speciális filamentek piaci bevezetése és elterjesztése, elsősorban ipari felhasználók számára. A projekt a Design Terminál 2014-ben rendezett Budapest 3D Printing Days rendezvényén második helyen végzett a nemzetközi mezőnyben, és elnyerte a legjobb magyar projekt díját.

Az SZTA befektetésével egyidejűleg a tulajdonos további 11,5 millió forint értékű tőkeemelést hajt végre apport formájában. A cég a befektetett tőkét elsősorban egy gyártósor, illetve a labor kialakításához szükséges eszközök beszerzésére fordítja.

„A pozitív befektetési döntés több pillérre épült. Piaci előrejelzések alapján a technológia jelentős növekedést mutat mind itthon, mind nemzetközi szinten. Jelenleg a cég által gyártott filamenteket leginkább egyéni, illetve hobbi felhasználók alkalmazzák ugyanakkor az ipari felhasználás terén még sok a kihasználatlan piaci lehetőség. Úgy gondoljuk, hogy a Filamánia Kft. egyedi fejlesztésű termékeivel képes megmozgatni az ipari 3D nyomtatás piacát, ezért is döntöttünk a befektetés mellett" - mondta el Csuhaj V. Imre, a Széchenyi Tőkealap elnök-vezérigazgatója.

A cég által gyártott speciális műanyag kompozit anyagok egyediségét mechanikai és kémiai tulajdonságai adják. A piaci forgalomban használt hagyományos polimerekkel és filament szálakkal ellentétben az új anyag ipari környezetben is alkalmazható, ugyanis vezeti az elektromosságot, hő- és tűzálló, ütés- és kopásálló, magas a mechanikai tűrőképessége.

 



A filamentek újrahasznosítható környezetbarát anyagokból (biopolimerekből), illetve a környezettel azonos alapanyagokból készülnek; ha már nincs szükség a nyomtatott termékekre, összegyűjtés és darálás után újból filamentekké alakíthatók, de az eldobásra ítélt eszközök komposztálási körülmények között fél éven belül lebomlanak.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200