brusszel


Jó évük van a szállodáknak

Figyelő Online
2015.09.29  11:33   
mail
nyomtatás
Az év első hét hónapjában a magyarországi szállodák bruttó forgalma 11,2 százalékkal haladta meg az előző évit, 179,13 milliárd forintot tett ki - derül ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) legfrissebb elemzéséből.

A szállodák bruttó szobaár-bevétele 13,3 százalékkal, 102,8 milliárd forintra nőtt. A budapesti szállodák bruttó forgalma 14,2 százalékkal 88,167 milliárd forintra nőtt, a szobaár-bevétele pedig 15,7 százalékkal 55,3 milliárd forintra emelkedett idén január-júliusban.

Az első hét hónapban a szállodákban a belföldi vendégéjszakák száma 8,1 százalékkal, a külföldieké 5,4 százalékkal volt magasabb a tavalyinál. A szállodai vendégéjszakák száma országosan 6,6 százalékkal, Budapesten 8,0 százalékkal nőtt, a Balatonon viszont 2,9 százalékkal csökkent. Budapesten 8,9 százalékkal nőtt a külföldi vendégéjszakák száma.

A hazai szállodák átlagos kihasználtsága idén január-július között 2,8 százalékponttal emelkedett, 52 százalékos volt, bruttó átlag szobaára 6,8 százalékkal 17 056 forintra, az egy kiadható szállodai szobára jutó szobaár-bevétel (Revpar) mutatója 12,8 százalékkal 8869 forintra emelkedett. A Revpar mutatót tekintve a szállodák 2015 júliusában a kelet-közép-európai régióban vizsgált öt ország - Ausztria, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - között 61,9 euróval a 2. helyen voltak.

Felhívták a figyelmet arra, hogy országosan a szállodák teljesítményét a budapesti hotelek húzták: idén január-július között a szállodákban jelentkező összes vendégéjszaka 41,5 százaléka, a belföldi vendégéjszakák 9,2 százaléka, a külföldi vendégéjszakák 67,5 százaléka, az összes szállodai árbevétel 49,2 százaléka, a szobaár-bevétel 53,8 százaléka a budapesti hotelekben realizálódott, miközben a szállodai kapacitás 31,5 százaléka volt Budapesten.

Megjegyzik, hogy a Balaton régióban tapasztalt elmaradás oka a hévízi szállodák forgalmában idén az első hét hónapban mutatkozó 10,4 százalékos csökkenés, ami az orosz és ukrán kereslet drasztikus visszaesésének következménye. Idén január-július között a balatoni régió szállodáinak bruttó árbevétele - a hévízi hotelek nélkül - 15,9 milliárd forint volt, 7,2 százalékkal magasabb a múlt évinél. A balatoni régióban január-júliusban a szállodai vendégéjszakákból 67,3 százalék volt a belföldiek, 32,7 százalék a külföldiek részaránya. A külföldi a bázishoz képest 12 százalékkal csökkent, a belföldi 2,3 százalékkal nőtt.

A szállodákban beváltott 8,548 milliárd forint értékű SZÉP-kártya a tavalyinál 4 százalékkal nagyobb, ez a hotelek belföldi 35 milliárdos szállásdíj bevételének 24,4 százalékát tette ki.

A legnagyobb beutazó piacok közül kiugró volt a növekedés a brit (+25,1 százalék), az amerikai (+15,4 százalék), az olasz (+10,6 százalék), a cseh (+8,2 százalék) és a francia (+7,2 százalék) piacokról. A szomszédos országok közül Szlovákiából (+13 százalék), Szerbiából (+6,7 százalék), Horvátországból (+4,3 százalék) is kedvezően alakult a forgalom. A hagyományosan legnagyobb piacról, Németországból folytatódott az elmúlt években tapasztalt negatív tendencia: január-júliusban 3,6 százalékkal csökkent a vendégéjszakák száma, ezzel szemben júliusban 9,8 százalékkal nőtt.

Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.