Elmondta azt is, hogy az európai uniós és a központi költségvetési források bevonása és összehangolása érdekében tervszerződést kötnének a kormánnyal. A testület a Podmaniczky Frigyes által egykor létrehozott közmunkák tanácsának mintájára alakulna meg.
Tarlós István emlékeztetett arra, a kormány és a főváros között 2013 óta van egy megállapodás, amelyben a felek vállalták, hogy a nagy fővárosi fejlesztéseit közösen készítik elő és dolgozzák ki. Ennek szellemében a kormány átvállalta az adósságállományt, így a főváros hitelképessége helyreállt - jegyezte meg.
A főpolgármester hangsúlyozta: Budapest a legfelkészültebb kedvezményezett ma Magyarországon.
Tarlós István közölte, Kocsis Máté önkormányzati és rendészeti tanácsnokkal benyújtanak majd egy javaslatot, amely azt célozza, hogy a főváros hozzon létre egy közbeszerzéseket lebonyolító céget 2016 elején. Ez a cég a fővárosi önkormányzat közbeszerzéseinek teljes lebonyolítását végezné. Bizonyos összeghatár feletti fejlesztések esetében a fővárosi cégeknek egyeztetési kötelességük lenne - mondta.
A fővárosi fejlesztésekről szólva a főpolgármester beszélt arról, hogy Budapesten 416 barnamezős terület van, ebből 88 Budán. Ezek esetében több mint száz projektről lehet beszélni. A fővárosnak 36 kidolgozott közlekedésfejlesztési projektje van - jegyezte meg.
Lesz még itt Moszkva tér is
A Széll Kálmán tér felújítása kapcsán elmondta, hogy a közbeszerzés elhúzódása várhatóan három hónapos csúszást okoz a befejezésben. Megjegyezte, lesz Budapesten Moszkva tér, de még nem dőlt el, hogy hol. A kérdés Moszkva főpolgármesterének látogatása során dőlhet el. Tarlós István kitért arra, támogatja Lázár Jánosnak, a Miniszterelnökséget vezető miniszternek az elképzelését, hogy esetleg Pest megyét leválasztanák Budapestről az uniós támogatások vonatkozásában a pályázatok miatt.
Azzal kapcsolatban, hogy a Fővárosi Közgyűlés szerdán döntött arról, felbontja a szerződést a több mint hétszáz budapesti hirdetőoszlopot üzemeltető Mahir Cityposter Kft.-vel, arról beszélt: a pályázatot 2004-ben írták ki, az említett - a főváros számára hátrányos - szerződést szövegszerű tartalmáról 2006 márciusában döntöttek.
Elmondta, a döntéshez minősített többségre, 34 szavazatra volt szükség. A szerződést 44 szavazattal fogadta el akkor a Fővárosi Közgyűlés, ebből 37 szocialista, illetve szabad demokrata voks volt. Erre azt mondani, hogy a Fidesz erőltette át a szerződést szocialista-szabad demokrata támogatással, az enyhén szólva nem fedi a valóságot - tette hozzá. Tarlós István elmondta, egy új pályázat keretében meghirdetik majd ugyanezt a típusú tevékenységet.
Szerződés
Kocsis Máté szólt arról, gondolkodnak azon, hogy olyan szabályozást dolgoznak ki, amely egységes és rendezett fővárosi reklámfelületeket biztosítana.
Kijelentette: a főváros szerződésbontásról szóló döntése mögött egyszerű szerződés-felülvizsgálati ellenőrzési folyamat áll.
Dugódíj
Tarlós István a dugódíj kapcsán arról beszélt, hogy ha azt nem vezetnék be, akkor az Európai Unió jó pár milliárdot visszavenne. Egyelőre nincs végleges döntés a zónahatárokról és a díjakról sem. Közölte, a kormány még nem válaszolt az ezzel és a BKV finanszírozásával kapcsolatos fővárosi megkeresésre. Tarlós István szerint várhatóan októberben lesz döntés.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.