brusszel


Minden harmadik kínai férfit a füstölés öl meg

Figyelő Online - Csepi Lajos
2015.10.09  16:28   
mail
nyomtatás
Egy új tanulmány arra hívja fel a figyelmet, hogy minden harmadik 20 év alatti fiatal kínai valószínűleg idő előtt meghal, ha nem hagyja abba a dohányzást.
A tanulmányt a Kínai Orvostudományi Akadémia és a Kínai Betegség-ellenőrző Központ kutatói az Oxford University szakértőivel együttműködve készítették el. A szakemberek több százezer főre kiterjedő, országos felmérést végeztek, amelyet 15 év múlva megismételtek.

Az elemzés, amelyet a The Lancet egészségügyi folyóirat tett közzé, azt állítja, hogy jelenleg a fiatal férfiak kétharmada 20 éves kora előtt rászokik a dohányzásra. Amíg a kínai férfiak több, mint fele dohányzik, a nők esetében ez az arány csak 2,4 százalék. Ezeknek az embereknek körülbelül a fele pedig belehal ebbe  - állapítják meg a tanulmány szerzői.




Egy pekingi trafik



A 2010. évben körülbelül egymillió kínai halt meg a dohányzás következtében. A kutatók azt állítják: ha a jelenlegi trend folytatódik, 2030-ra évente kétszer ennyi, 2 millió ember hal meg, elsősorban férfiak. A dohányzás „a korai halál járványává" válik.


A munka társszerzője, Richard Peto azonban úgy véli, a helyzet javítható, ha sikerül az érintetteket rávenni, hogy hagyják abba a dohányzást. "Ezt a hatalmas halálozási hullámot alapvetően akkor lehet elkerülni, ha minél többen leszoknak. Aki fiatal, ne gyújtson rá" javasolja Richard Peto. Kína számos részén kényelmes étkezési szokások vannak érvényben. Amikor a jóllakott emberek pálcikáikat az asztalra teszik, hátratolják székeiket és rágyújtanak. Nem csoda, hogy Kínában nehéz érvényt szerezni a nyilvános helyeken elrendelt dohányzási tilalomnak. Errefelé a kapcsolatok gyakran füstfelhőkben köttetnek.


A drága, gyakran arany feliratokkal ékesített csomagolású cigaretta gyakori ajándéktárgy Kínában. A hétköznapi márkák a legszegényebbeken kívül mindenki számára elérhetőek, egy csomag ára általában 2,5 yuan, 0,4 US dollár. Egy országban, ahol a dohányzás ennyire a napi élet része, kevesen értik meg, hogy ez a szokás mennyire káros. Az Egészségügyi Világszervezet szerint csak a kínai felnőttek 25 százaléka képes felsorolni a dohányzás egészségügyi kockázatait, a tüdőrákot vagy a szívbetegségeket.


Aligha meglepő, hogy a kínai dohányosok közül csak 10 százalék mond le erről a szokásról. A legtöbben azért hagyják abba, mert annyira betegek lesznek, hogy nem folytathatják. Míg a fejlett országokban a dohányzók aránya csökkent - az Egyesült Államokban csak minden ötödik ember dohányzik - Kínában ez az arány növekedett, ahogyan a cigaretta egyre többek számára vált elérhetővé és egyre több a tehetős fogyasztó.


Kína a világ legnagyobb cigaretta-piaca. A világban minden harmadik szálat Kínában szívják el és ez az ország a legnagyobb cigaretta -termelő is. Több, mint 300 millió ember, a lakosság mintegy negyede dohányos, akik naponta átlagosan 22 szál cigarettát füstölnek el.

A kínai hatóságokat aggasztja a dohányzás növekedése, Peking még egy nyilvános dohányzási tilalmat is bevezetett. Az erőfeszítések sikerét azonban aláássa a szokás népszerűsége, és az a tény, hogy a dohány adóztatásából a kormány minden évben mintegy 428 milliárd yuan (67 milliárd US dollár) bevételre tesz szert.


Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a dohányzás hódolóinak akár felét megöli.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.