brusszel


Itt a totális Simicska-Vajna háború?

Figyelő Online - Jandó Zoltán
2015.10.16  09:03   
mail
nyomtatás
Több lehetősége is lehetett a Simicska-Fonyó kettősnek, hogy megszerezze a TV2-t. Elvileg előállhat olyan helyzet is, hogy a csatornát tényleg kétszer adták el. A korábbi tulajdonosok még mindig váltig állítják: Simicska Lajos háttértámogatása nélkül vették meg a kereskedelmi tévét.
Egészen biztosan nem így képzelték a TV2-nél a csatorna nagykorúvá válását. A kereskedelmi tévé 18. születésnapi bulijára hosszú hetek óta készültek az érintettek, és bár a partin a hangulat nem volt rossz, a vendégek mégiscsak többnyire a csatorna jövőjéről pusmogtak egymás között. 2015 október 15. ugyanis egész biztosan nem erről az eseményről marad emlékezetes, hiszen a TV2 majd két évtizedes történetének egyik legmozgalmasabb és legfurcsább napjára sikerül.

Hihetetlen sztori

Valójában nem is egy ilyen napról beszélünk, hiszen a TV2 körül már hét eleje óta forr a levegő, de az biztos, hogy az események tegnap csúcsosodtak ki. A Figyelő kedden írta meg, hogy várhatóan még a héten bejelentik a csatorna eladását, a vevő Andy Vajna pedig már alá is írta a szerződést, amit ezt követően csak a két jelenlegi menedzser-tulajdonosnak Yvonne Dedericknek, és Simon Zsoltnak kell szignálnia. Csütörtöki számunkban a tranzakció pénzügyi hátteréről is részletesen beszámoltunk, és a felek tegnap délelőtt közleményben jelezték is: Vajnáé a TV2. A filmügyi kormánybiztos ezt követően délután 3-ra összehívott egy sajtótájékoztatót, ahol bemutatta a csatorna jövőbeli vezérigazgatóját, aki nem más, mint az RTL Klub márciusban leváltott vezetője Dirk Gerkens.

A meglepetések sora azonban ezzel nem ért véget. Késő délután ugyanis a Simicska Lajossal hosszú évek óta szoros üzleti kapcsolatban álló Fonyó Károly közleményben jelezte: nem lehet Vajnáéké a TV2, mivel azt október 13-án, (aznap, amikor a Figyelő beszámolt arról, hogy a filmügyi kormánybiztos szerződése már csak a menedzser-tulajdonosok aláírására vár) ő már megvette a kereskedelmi tévét. Fonyó később az ATV-ben a bejelentés időzítését azzal magyarázta, hogy nem vették komolyan a médiában megjelenteket, ennek azonban a vásárlás állítólagos időpontja erősen ellentmond. Az október 13-ai szerződés-aláírás ugyanis egyértelműen arra utal, hogy a hírekre reagálva, mintegy előre menekülve vehették meg a TV2-t - már ha erre valóban sor került. Mindenesetre jogi lehetőségük elvileg lehetett egy ilyen ügyletre, erre azonban a későbbiekben még visszatérünk.

A Fonyó-Simicska tandem bejelentése állítólag Yvonne Dedericket, és Simon Zsoltot is erősen meglepte. Bár a kezdetek óta élt az a feltételezés, hogy már ők is Fideszes háttéremberek támogatásával vették meg a TV2-t a ProSiebenSat.1-tól (P7S1), ezt a kezdetektől tagadták, és állítólag még tegnap a közlemény megjelenését követően is határozottan állították: Simicskáéknak nem volt köze ahhoz a tranzakcióhoz. Ez egyébként az akkori adásvétel pénzügyi hátterét ismerve akár hihető is lehetne, hiszen - amint arról a Figyelő legutóbbi számában írtunk - túl sok pénzt a két szakembernek eddig nem kellett a csatornába ölnie. A két tulajdonos akkor együtt összesen fél millió eurót, azaz fejenként durván 75 millió forintot fordított a felvásárlásra, ez pedig azért háttértámogatás nélkül is kigazdálkodhatónak tűnik.

Az ugyanakkor egyértelmű: Fonyóék nem állnának bele minden alap nélkül egy ilyen sztoriba, szinte biztosnak, hogy valami van a kezükben. Azt, hogy pontosan mi, ugyanakkor egyelőre nem tudni, néhány lehetőséget azonban érdemes számba venni:

Elővásárlási jog/Vételi opció

Ez tűnik talán a legesélyesebb forgatókönyvnek. Korábban is voltak már olyan hírek ágazati körökben, hogy Simicskáék bebiztosították magukat, amikor beálltak a TV2 mögé. A Figyelő is írt arról néhány hete, hogy Vajna házon belülre kerülését valamilyen eszközzel Simicska Lajos blokkolja, és már akkor is arról szóltak pletykák: a Fidesszel látványosan szakító oligarchának, illetve üzleti körének elővásárlási joga van a csatornára, azaz bólintása nélkül nem lehet túladni a kereskedelmi tévén.

Az elmúlt napok eseményeiből ezt erősítheti, hogy Fonyóék saját állításuk szerint is azt követően vásárolták meg a TV2-t, hogy értesültek a médiából Vajnáék vételi szándékáról. Ellene szól ugyanakkor Yvonne Dederick, és Simon Zsolt meglepettsége, hiszen az azért nehezen elképzelhető, hogy ha egy ilyen opciót hívtak le, akkor arról az eladó ne tudott volna. Persze a menedzser-tulajdonosok akár meg is játszhatják magukat (ami Simicska-szál megjelenése után a korábbi állításaik fényében még csak meglepő sem lenne). Ám még ez esetben is ott van az az apróság, hogy így kétszer adták el ugyanazt a portékát, ami még akkor is kockázatos jogilag, ha a vevők történetesen nem milliárdos és/vagy kormányközeli vállalkozók (igaz, ahogy ezt még látni fogjuk nem is lehetetlen).

Biankó szerződés

Bár nagyon furcsának tűnhet, de nem lehet kizárni, hogy Fonyóéknak a kezdetek óta volt egy - a két menedzser-tulajdonos által - aláírt szerződése ilyen esetekre, amin tulajdonképpen csak a dátumot kellett kitölteni. Bár jogilag minden bizonnyal felvetne kérdéseket, egy ilyen dokumentumnak azért nagyon sok előnye lehetett a történet korábbi szakaszaiban. Míg ugyanis az elővásárlási jog esetén már korábban is kellett lennie valamiféle írásos megállapodásnak egy ilyen megoldással ezt el lehetett kerülni. Azaz Simicskáék úgy állhattak be az üzlet mögé, hogy annak látható, szerződéses nyoma egyáltalán nem volt, mindenki nyugodtan, a lebukás esélye nélkül letagadhatta a kapcsolatot.

Ehhez a szcenárióhoz fontos azt is hangsúlyozni, hogy amikor Yvonne Dederick, és Simon Zsolt megvették a TV2-t 2014 februárjában, akkor a Simicska-féle üzleti kör még nem volt ennyire rosszban a kormányzattal, a G-naptól közel egy év választott el minket. Tulajdonképpen tehát - ha ez a kapcsolat valóban létezett - már akkor is kormányzati körök mozogtak a háttérben, amit az érintettek nyilván nem akartak nagydobra verni.

És van még egy dolog, ami ezt a forgatókönyvet erősítheti, jelesül, hogy állítólag nem ez lenne az első eset, amikor ezzel a módszerrel él Simicska Lajos. Lehetett hallani olyan pletykákat, hogy a Magyar Nemzetet is így tudta rekord-gyorsasággal megvásárolni még a G-napon.

A németektől vették

Szintén nagyon meglepő lenne, de annak is van némi esélye, hogy a két meglévő tulajdonos feje felett, a németekkel egyeztek meg Fonyóék. A P7S1 tranzakció pénzügyi részleteiről ugyan sokat megtudott a Figyelő, a jogi hátterét azonban csak a közvetlen érintettek ismerhetik, csak ők tudják, hogy az egyes szereplőket milyen jogokkal ruházta fel az akkori kontraktus. Mindenesetre ennek ellent mond, hogy Vajna a tegnapi sajtótájékoztatón azt állította, a németekkel is megegyezett. Ráadásul valamit egy ilyen ügyletről is tudnia kellett volna Yvonne Dedericknek és Simon Zsoltnak.

Eladták mindkettőt?

Ha eddig nem tűnt volna elég zavarosnak a történet, van még egy érdekes adalék. Fonyóék ugyanis azt állítják, hogy az üzletember Megapolis Media Zrt. nevű cége a TV2 Media Group Holdings Kft-t vette meg, a TV2 tegnap késő este érkezett válaszában azonban az áll: Vajnáék a TV2 Média Csoport Kft. 100 százalékos üzletrészét szerezték meg. Magyarul két külön cégről beszélnek az érintettek. Persze az említett vállalatok nem függetlenek egymástól. A csatornát üzemeltető TV2 Média Csoport egyetlen tulajdonosa a TV2 Media Group Holdings (Simon és Dederick ezen keresztül tartotta kézben a kereskedelmi tévét).

Ez pedig azt jelenti, hogy a menedzserek elvileg akkor is eladhatták a TV2-t Vajnáéknak, ha Simicskáék már korábban megszerezték az „anyavállalatot". Könnyen elképzelhető ugyanis, hogy a két cégvezető aláírási jogát nem vonták még vissza, így hozhattak döntéseket, talán akár egy ilyen tranzakcióról is.

Egyvalami biztos, a sztori itt nem ért véget, az ügyhöz közel álló forrásaink szerint várhatóak még fejlemények, ha pedig minden így marad egy komoly jogi csatározás, egy Vajna-Simicska háború is lehet a dologból. És azt sem állíthatja senki, hogy Yvonne Dederick nem mondott igazat, amikor a TV2 tegnapi buliján a csatorna szlogenjét idézte a helyzet vicces elütésére. Tényleg szenvedélyük a szórakoztatás.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.