A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) részvételével a TÁMOP„Munkáért" elnevezésű projektzáró-konferenciájára került sor Budapesten. A „Hazai és külföldi legjobb gyakorlatok bemutatása" címet viselő záró konferencián összesen 10 különleges projektet mutattak be a különböző országokból érkezett előadók.
A konferencia első előadója, Pettay Matti a NIQAMA nevű cég vezetője egy orvos családból származó vállalkozó, aki kifejlesztett egy különleges irodai széket kifejezetten az ülőmunkát végző alkalmazottak számára. Az eszköz segítségével napi pár perc alatt garantálható az egészséges tartás és a gerincproblémák elkerülése. Tapasztalataik alapján nagyjából egy év alatt megtérül egy 10 fős vállalkozás esetében a székek költsége, hiszen egyrészt nő a munkavállalók produktivitása, másrészt pedig kevesebbet vannak táppénzen.
Az MGYOSZ részéről Wágnerné Tomcsik Gabriella, a projekt koordinátora kiemelte a záró konferencián, hogy elkészült a hazai és nemzetközi legjobb vállalati gyakorlatokat bemutató kiadvány is, melyet a jelenlévők elektronikus formában a helyszínen meg is kaptak. A kiadványból összesen 45 különleges vállalati jó gyakorlatot lehet megismerni, 33 hazai és 12 külföldi cég példáján keresztül. A 2014, 2015 évi MGYOSZ vállalati évkönyv is kiosztásra került a záró-konferencián, melyben a hazai cégek számára legfontosabb hazai gazdasági, pénzügyi, szabályozási és munkaerőpiaci-változások elemzése található meg.
|
Kappel Katalin, a dán anyavállalattal rendelkező, szivattyúgyártással foglalkozó Grundfos Kft. képviselője a vállalat megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására irányuló projektjét mutatta be. Érdekesség, hogy a cég már a kezdetektől fogva a szervezeti kultúrájába ágyazta ezt a tevékenységet, hiszen például Székesfehérváron már eleve úgy építették meg üzemüket, hogy akadálymentes legyen, és minden szempontból könnyen tudjanak a megváltozott munkaképességű dolgozók közlekedni és tevékenykedni. Jelenleg 116 megváltozott munkaképességű, elsősorban az összeszerelési munkálatokban résztvevő dolgozója van a cégnek Magyarországon. Az összesen 19.000 munkavállalót foglalkoztató multinacionális vállalat célja, hogy minél hamarabb elérje a 3%-ot a megváltozott munkaképességű dolgozók aránya az egész vállalatcsoport munkavállalóinak tekintetében.
Olasz Sarolta a Richter Gedeon Nyrt. képviseletében a Richter Egészségváros Programról beszélt. A vállalat 7 éve elindított programjában minden évben 7 helyszínre látogatnak el. Különböző érdekes programokkal és többféle szűrővizsgálattal vannak jelen a település főterén egy teljes napon keresztül. A kezdeményezés népszerűsége odáig jutott el a 7 év alatt, hogy most már a kórházak keresik meg a gyógyszergyárat, hogy egy-egy városba látogasson el ezzel a különleges programmal. További érdekesség, hogy a település kórháza, az önkormányzat és a Richter együtt valósítja meg mindezt az adott városban. A szűrővizsgálatok mellett a Richter minden településen felajánl a partner-kórház számára 2 millió forintnyi adományt, amely a lakossági részvétel függvényében tovább nőhet a nap végére. Minden egyes helyszínen a kórház adott szakorvosai vannak jelen, ők végzik a vizsgálatokat, így tovább nőhet a helyi lakosság és a kórház dolgozói közötti bizalom. A tapasztalatok szerint számos problémás esetet fednek fel a szűrővizsgálatok, ami alkalmat ad arra, hogy hamarabb megkezdődjön az adott betegség kezelése, és sokszor mindez akár életmentő is lehet.
Az eseményen előadást tartott továbbá Horváth Vanda a BASF részéről, aki a fiatalok számára készült oktatási programjukról számolt be, mellyel több országban is jelen vannak már Európa szerte, és melynek keretében környezetvédelmi-kémiai ismereteket oktatnak játékos formában a Kids-Lab programjuk keretében. Előadást tartott még többek között a németországi EVONIK Industries AG képviselője is, Dr. Goro Naito, aki az autóipari beszállító-vállalat CSR tevékenységét ismertette. A cég egész stratégiája a „People-Product-Planet" hármas gondolat összehangolására fókuszál. Ennek elemeként többek között egyrészt folyamatosan oktatják és képzik a saját dolgozóikat, másrészt szigorú, 12 pontból álló minőségbiztosítási rendszert alkalmaznak a termékeik és a munkafolyamataikra vonatkozóan, harmadrészt pedig az Evonik Cyber Classroom projektben a vegyipar iránt érdeklődő fiatalok számára biztosítanak különleges, szórakoztató lehetőséget a vegyipari alapfolyamatok megismerésére.