Ukrajna után felkészül: Montenegró?
Figyelő Online
- Szőke Bálint
2015.11.04 17:43
A Kreml támogathatta az októberi podgoricai kormányellenes tüntetéseket, véli Milo Djukanovic, montenegrói miniszterelnök. A NATO-csatlakozástól karnyújtásnyira álló ország Ukrajnához hasonlóan hatalmi harcokba bonyolódhat.
Az összecsapásokba torkolló kormányellenes tüntetések október 18-án kezdődtek az ellenzéki Demokratikus Front vezetésével. Nebojsa Medojevic, a párt egyik vezetőjének állítása szerint kellő bizonyítékot gyűjtöttek össze arról, hogy az országot kisebb-nagyobb megszakításokkal majdnem 25 éve irányító Djukanovic a múltban többször is csalással jutott hatalomra. Medojevic ultimátumot intézett a kormányhoz, egy héten belüli lemondásukat követelve, ellenkező esetben további tüntetők mozgósítását ígérte.
A zavargások tovább folytatódtak, napokon belül több súlyos összecsapásra került sor, a tüntetők Molotov-koktélokkal, kövekkel és üvegekkel támadtak a rendőrökre, akik válaszul könnygázzal oszlattak, valamint több tüntetőt megvertek.
A tüntetések erőteljes Nyugat- és NATO-ellenes hangulatban zajlottak, több montenegrói politikus, újságíró és szakértő is úgy véli, a tüntetéseknek köze lehet a NATO balkáni terjeszkedését akadályozni próbáló Oroszországnak. Montenegró hivatalosan 2015 végéig csatlakozni kíván a NATO-hoz, valamint esélyes EU-tagjelöltként tartják számon. „Nem kétséges, hogy Oroszország aktív szerepet vállalt, és fog is vállalni a podgoricai kormányellenes tüntetések szervezésében," véli Djukanovic. „A tüntetők arra számítottak, hogy a zavargásra adott válaszunk háborúhoz vezethet Montenegróban." Oleksandr Dedovic, az Alpha Centre nevű montenegrói think-tank igazgatója, a volt jugoszláv hadsereg veteránja szerint Putyin Ukrajnához és Szíriához hasonlóan hazájában is erődemonstrációt tart. Ezen vélekedést osztja Zarko Korac, volt szerb alelnök is.
Nem véletlen a párhuzam, hiszen Montenegró Ukrajnához hasonlóan megosztott az orosz és a nyugati befolyás szempontjából. Míg csatlakozási szándékuk a NATO-hoz és az EU-hoz igen közel jár a megvalósításhoz, mindemellett támogatják az Oroszország ellen bevezetett szankciókat, nem elhanyagolható szempont, hogy tengerparti területeiken, például a helyi turizmus fellegvárának tekinthető Budvában a helyi ingatlanok 40 százaléka orosz tulajdonban van, nem ritka látvány Putyin portréjával és Szent-György-szalagokkal kiegészített dekoráció sem.
Zarko Korac, volt szerb alelnök szerint nem újdonság, hogy Oroszország nyíltan beavatkozik a Balkán belügyeibe. Véleménye szerint a Kreml-t hidegen hagyja a helyi emberi és szabadságjogok helyzete, egyedül stratégia partnert keres Montenegróban, hogy külpolitikai céljait érvényesíthesse. Ugyanakkor hozzátette, a végső szót nem Oroszország, hanem a montenegrói nép fogja kimondani.
Szerző: Szőke Bálint
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.