Szép gondolat más szerszámával egyelni a csalánt, csak drága. A blokkk.com kereskedelmi portál számításai szerint a hét nagy külföldi élelmiszerláncnak úgy 18-20 ezer embert kell felvennie, hogy teljesítse a penzumot. A jelenlegi teljes létszámok alapján ugyan ennek csak a fele jön ki, de ha kizárólag azokat vesszük figyelembe, akik ténylegesen megjelenhetnek az eladótérben, akkor már a fenti számot kapjuk. Ráadásul mindez felesleges, mert a személyes kiszolgálás valójában nem lényeg: a webáruházban egyáltalán nincs eladó, mégis évi 30-40 százalékkal nő ennek a csatornának a forgalma.
Feltűnő, hogy a pluszfoglalkoztatás - a blokkk.com számítása szerint - majdnem pont annyiba kerülne összesen a láncoknak, mint a felügyeleti díj elmeszelése miatt kieső évi mintegy 23 milliárd forint. Diszkontlánci forrásunk szerint, ha tényleg megvalósul, borul az üzleti modelljük, akárcsak a hipermarketeknek: némelyik ilyen láncban kitermelhetetlenül kellene növelni a létszámot. Még akkor is, ha a táblázatban szereplő adatok időközben változtak, az Aldi állománya például már meghaladja a 2050-et. Legkevésbé a dm és a Rossmann drogériákat, illetve az élelmiszer-hálózatok közül a CBA-t, a Coopot és a Reált érintheti a rendelkezés, ahol átlagosan 100-200 négyzetméter a bolti alapterület. A nagyját megúszhatja a (CBA) Príma és a SPAR is, de például a CBA Remíz vagy az Interspar hiperekben már szükség lehet pár száz kollégára.
SZAKEMBERHIÁNY
Húsba vágó kérdés, hogy ki lesz az a 18-20 ezer szerencsés, aki 70 négyzetméterenként rámosolyog majd a háziasszonyokra. Szakember ugyanis nincs elég. A Dunától keletre még csak-csak akad - a vasárnapi boltzár miatt átmenetileg állás nélkül maradt országosan 5000 volt kollégából - egy-két eladó, árufeltöltő, de a Dunántúlon lámpással sem találni. A nyugati megyékből lelépett, aki élt és mozgott, már Ausztriában dolgozik a Rewe és a Billa áruházaiban, vagy Németországban, ahol 30 ezer ember hiányzik. Ha a kiskereskedelemben robotolók több mint 170 ezer fős létszámát jelentősen meg kell növelni, nálunk is lesz ekkora kereslet. Pedig főleg hentesből már most is durva a hiány, szakképzett eladót találni is probléma (Agymenés - Figyelő, 2015/42. szám), miközben a karácsonyi csúcs közeledtével újra fel kell gyorsítani a toborzást.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.