brusszel


A kormányzat kiemelten figyeli a rezidensek és fiatal orvosok helyzetét

Figyelő Online
2015.11.25  13:15   
mail
nyomtatás
A kormány jelentős hangsúlyt fektet a rezidensek és a fiatal szakorvosok itthon tartására. Kiemelt kormányzati cél, hogy valamennyi, a szakorvosképzést Magyarországon megkezdeni szándékozó fiatal bekapcsolódhasson a programba. Ennek érdekében 2015. július 1-jétől átalakult a szakorvosképzés rendszere, amelynek értelmében a rezidensek felmenő rendszerben nem egy-egy konkrét intézménnyel, hanem az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központtal (ENKK) szerződnek, és illetményük központi költségvetési forrásból kerül kifizetésre - írja közleményében az Egészségügyért Felelős Államtitkárság.
A szakorvos képzés új rendszerének hatályba lépésével a korábbi évekhez képest a képzésbe jelentkezők száma ugrásszerűen megnövekedett, amely az új rendszer sikerességét, népszerűségét is mutatja.

A napokban megjelent kormányrendelet pontosítja, egyértelművé és átláthatóvá teszi a szakorvos-képzés rendszeréről szóló jogszabályokat, továbbá kiterjeszti a szakorvos képzésbe történő bekapcsolódás lehetőségét bizonyos indokolt személyi körök vonatkozásában. Ilyenek például azok a fiatalok, akik több gyermek vállalása után, vagy tartós betegség, kiskorú gyermek ápolása, gondozása, oktatói, tudományos kutatói tevékenység, külföldi munkavállalás után szeretnének bekapcsolódni a szakképzés megváltozott rendszerébe.

Annak érdekében, hogy valamennyi jelentkező bekapcsolódhasson a képzésbe, további 171 fővel megemelkedik a 2015. évi rezidens keretszám. Az így belépő rezidensek illetményének, valamint a rezidensek után fizetendő jogszabályi támogatásoknak a biztosítása érdekében a 2016. évben szükséges csaknem 600 millió forintos többletforrást pedig a központi költségvetés biztosítja, amelyről a 2015. november 10-én megjelent kormányhatározat rendelkezik.

A Kormány már eddig is számos intézkedést tett a rezidensek itthon tartása érdekében. Az egyik legjelentősebb intézkedés az ún. Rezidens Támogatási Program elindítása volt 2011-től. A szakorvos képzésben résztvevő kezdő rezidensek illetménye az intézkedés bevezetésével bruttó 205.320 forintra, a szakvizsga előtt álló rezidenseké bruttó 211.820 forintra, a fiatal szakorvosoké pedig bruttó 254.220 forintra emelkedik. Továbbá a képzési normatívára és a tutori díjakra fordított összegek is emelkednek, előbbi 103 százalékra, azaz 20.000 Ft-ra, utóbbi 30.217 Ft-ról 50.000 Ft-ra.
A 2016. évi költségvetés az eddig megtett intézkedések mellett 2,5 milliárd forint forrást biztosít a fiatal szakorvosok támogatására.

A Rezidens Ösztöndíj Programból kilépett fiatal szakorvosok 2016. január 1-jétől illetményükön felül, valamint teljesített ügyelet, készenlét, önként vállalt többletmunka díján túl, a szakvizsga megszerzését követő legfeljebb 5 évig bruttó további 151 ezer forint támogatásban részesülnek. A kormány a fiatal orvosok itthon tartása érdekében meghirdetett ösztöndíjpályázatra eddig csaknem 3 milliárd forintot fordított.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.