Áderből ENSZ főtitkár helyettest, Kövér Lászlóból államfőt csinálnának
Figyelő Online
- Inotai Edit
2015.12.10 07:30
A Figyelő értesülései szerint a háttérben komoly kavarás kezdődött meg azért, hogy Áder Jánosból ENSZ főtitkár-helyettes legyen, miután a főtitkári posztra nagyon kevés az esélye. A párizsi ENSZ klímacsúcs kiváló lehetőséget adott a lobbizásra.
Az íratlan, de általában tiszteletben tartott szabályok szerint most Kelet-Európa állíthat főtitkárjelöltet, így nem volt teljesen elrugaszkodott az a vélekedés, hogy akár magyar politikus is esélyes lehet a nemzetközi szervezet csúcsposztjára. Éppen ezért különös, hogy egy évvel a választás előtt Magyarország még mindig hallgat. Külügyes forrásokból úgy értesültünk, hogy nincs hivatalos magyar jelölt, és azt sem tudni, hogy a térségből mely jelölt mögé sorakozna fel Magyarország. Keringenek olyan pletykák, amelyek szerint az Orbán-kormány az utolsó pillanatban Bogyay Katalin volt UNESCO, jelenlegi ENSZ nagykövettel szállna harcba. Bogyay esélyeit növelhetné, hogy egyre több tagállam lobbizik aktívan egy női jelöltért - ENSZ főtitkárnő ugyanis még soha nem volt. Bogyayról köztudott, hogy nagyon ambiciózus, kitűnően mozog a diplomáciában, és az Orbán-kormánnyal is jóban van. Ráad ásul beszél angolul és franciául is, Áderrel ellentétben, aki franciául nem tud, angolul is gyengén.
Van azonban más női jelölt is, aki - legalábbis a jól értesültek szerint - máris több Biztonsági Tanács (BT) állandó tag támogatására is számíthat. Irina Bokova, az UNESCO jelenlegi főigazgatója a bolgár kormány hivatalos jelöltje, négy nyelven beszél, franciául, angolul, spanyolul és oroszul. Ez nem rossz ajánlólevél.
Magyarország esélye kevés, mert minimum Nobel-díjas, nemzetközi nagyágyúval kellene előrukkolnunk, hogy ellensúlyozzuk a kormány rossz nemzetközi imázsát. De - és lehet, hogy itt van a kutya elásva - nemcsak a főtitkári poszt lehet érdekes, hanem a főtitkár-helyettesi is. Lapunk értesülései szerint itt nem is olyan rosszak Áder János esélyei. A helyetteseket mindig a főtitkár választja, ott már nincs szükség nemzetközi lobbizásra.
A háttérben erőteljesen mozgó Kőrösi Csaba - volt ENSZ-nagykövet - nem véletlenül állította rá Ádert a környezetvédelmi vonalra. A főtitkár egyik helyettese a klíma politikáért felel, és ezt a posztot történetesen most is egy magyar, Pásztor János, az Természetvédelmi Világalap (WWF International) korábbi politikai és tudományos igazgatója tölti be. A Bokovával állítólag jó viszonyban levő, és kitűnő lobbistaként ismert Kőrösi Csaba egy belső forrásunk szerint ezt a posztot nézte ki az államfőnek, akivel együtt ő maga is visszakerülhetne a New Yorki nemzetközi politikába. Ezzel az Orbán-kormány gondjai is megoldódnának, mert úgy tudni, a következő elnöki ciklusban, 2017-től Orbán Viktor a miniszterelnök inkább Kövér Lászlót látná az államfői poszton.
További részletek a Figyelő legfrissebb számában!
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.