PRESZTÍZSKÉRDÉS
A politikai vitába jó sokan beleálltak, a miniszterelnöktől a Jobbik képviselőiig bezárólag. Hiába hangoztatta a teljes parlamenti ellenzék, hogy hajlandó egyeztetni, sőt, ha kell, visszalép, nyújtson be azonos tartalommal a kabinet egy új javaslatot, és egyöntetűen támogatni fogják - ez sem segített. A banánhéj, a politikai cirkusz felülírta egy ettől a világtól igen távol álló súlyos probléma megoldását. A kormánypártok presztízskérdést csináltak abból, ki menti meg a gyerekeket. Selmeczi Gabriella, az Országgyűlés népjóléti bizottságának fideszes elnöke azzal érvelt: a kabinet már eddig is sokat tett értük, az eredmények már látszanak. Lapunk utánanézett, valóban csökkent-e a gyermekszegénység, s igazolják-e ezt a hazai és nemzetközi statisztikák.
Nos, háromszor annyi gyerek jut ingyenesen élelemhez a közintézményekben, óvodákban, iskolákban, mint akár csak egy évvel ezelőtt. Az idei esztendőig 92 ezer kis- és fiatalkorú legalább napi egyszeri térítésmentes étkezését biztosította az állam, 2015-től pedig 318 ezerét, ez látványos kiterjesztése a szociális ellátásnak. Csakhogy ezzel még nincs letudva a probléma rendezése. Ugyanis ezek a gyerekek hétvégén, iskolai szünetekben nem mindennap jutnak élelemhez. Éppen erre terjedt volna ki a Nemzeti minimum program plusz arra, hogy a nem megfelelően táplálkozó, leghátrányosabb településeken élő várandós nők is legalább napi egyszer meleg ételt kapjanak. Becslések szerint a számuk mintegy 30 ezer. A hazai és nemzetközi statisztikák alapján azonban nem csupán 318 ezer a veszélyeztetett kiskorú, hanem körülbelül ennek a duplája. A Gallup 2014-es felmérése szerint ugyanakkor Magyarországon a gyermekes családok 47 százalékának okozott gondot az élelmiszerek beszerzése. Az Eurostat tavalyi adatai alapján pedig a kis- és fia-tal-korúak 35 százalékát fenyegeti szegénység és társadalmi kirekesztés Magyarországon. Ez azt jelenti, hogy 595 ezret, mivel 1,7 millió a 18 év alatti lakosok száma, 2008-ban ez az arány még csak 24,4 százalék volt.
PLUSZPÉNZ
Számos társadalmi riport készült borsodi, nyírségi, tolnai, baranyai falvakban arról, hogyan élnek a helyiek, hány százalékuknak van munkája, s mire telik havi pár tízezer forintból. Szakértők szerint évente 31,96 milliárd forinttal kerülne többe az a központi büdzsének, ha a rendszeresen vagy időlegesen éhező gyermekek napi egyszer meleg ételt kapnának 500 forint értékben hétvégén és az óvodai, iskolai szünetekben, de ez az összeg 30 ezer kismama napi egyszeri ellátását is fedezné. Ennek a háromszorosa megy el 2015-ben sportlétesítmény-fejlesztésre, pontosan 97 milliárd forint. A legújabb fordulat: új javaslatot nyújtott be a kormányzó párt, e szerint plusz 1,5 milliárdos támogatást kapnának az önkormányzatok közétkeztetési feladataik teljesítéséhez az eddigieken felül, hogy a szünetekben is biztosítsanak étkezést a rászorulóknak. A tervezet szövege úgy szól, hogy a téli és tavaszi szünidőben minimum két napon kapjanak enni, nyári vakációban pedig 43-on. „És mi történik az egyhetes téli, illetve tavaszi szünet többi napján vagy a csaknem három hónapos nyári vakáció 43 napot meghaladó részében?" - kérdezték az LMP, az Együtt, az MSZP és a Jobbik képviselői. A Figyelőt kormányzati forrásból úgy tájékoztatták: „Érti a kabinet a problémát, várhatóan 2016 elején napirendre veszi a kérdést."
Aggasztó tendencia
■ Az Eurostat 2014-es adatai szerint minden 4. gyermeket fenyeget a szegénység vagy a társadalmi kirekesztés az unió 28 tagállamában, 27,7 százalékukat érinti a probléma.
■ Az EU statisztikai hivatalának tavalyi adatai alapján 2008-ban a magyar gyerekek 24,4 százaléka nélkülözött, 2014-ben ez az arány elérte a 35-öt.
■ Az OECD szerint 2007 és 2012 között 7-ről 17 százalékra nőtt Magyarországon a relatív szegénységben élő gyerekek száma.
■ Az MTA és a Máltai Szeretetszolgálat tanulmánya alapján 36-54 ezer gyerek éhezik naponta, s további 200 ezerre tehető azok száma, akik időszakosan nem jutnak elegendő élelemhez.
■ A Gyermekétkeztetési Alapítvány szerint a 14 év alattiak 37 százaléka, 380 ezer gyerek éhezik, közülük 318 ezren jutnak ingyenes étkezéshez.
■ A Tárki 2014-es vizsgálata alapján a 0-17 éves korosztály 22, a 18-24 évesek 18 százaléka éhezik.
■ A Gallup 2014-es kutatása szerint a gyermekes családok 47 százalékának gond az élelmiszerek beszerzése. Magyarország ezzel az OECD-tagországok közül Törökország után a második legrosszabb helyen áll.
KI MIT MONDOTT?
Orbán Viktor miniszterelnök: az elmúlt 25 évben messze a Fidesz-kormány tett a legtöbbet a gyermekszegénység ellen, a 2010-es 28 milliárd helyett az idén 72 milliárd forintot költ gyermekétkeztetésre, a rászorulók 90 százaléka pedig óvodáskorától naponta négyszer az állam pénzén kap enni, tehát nem éhezhet.
Hegedűs Zsuzsa miniszterelnöki főtanácsadó: a kabinet felszámolta a gyermekek éhezését, ha ez mégis előfordul, csak a szülők hanyagságától szenvednek. „Olyan, hogy a legszegényebb családban, ahol nincs alkohol- vagy drogprobléma, hogy ott a gyerek ne kapjon este legalább két szelet zsíros kenyeret vagy tejbegrízt (...), olyan nincs."
Révész Máriusz, A Fidesz parlamenti képviselője: azért nem támogattuk a gyermekéhezés felszámolására kidolgozott Nemzeti minimum programot, mert a célokkal egyetértünk, ám az ügy pártpolitikai vitává silányult.
A cikk megjelent 2015-ben, a Figyelő 49. lapszámában.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.